Dlaczego złoto jest tak wartościowe? Ile stosuje się go w biżuterii?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego złoto jest tak wartościowe? Ile stosuje się go w biżuterii?

Złoto to metal szlachetny, który jest wykorzystywany od tysięcy lat. Jest cenione za swoje piękno, trwałość i rzadkość. Złoto jest również wykorzystywane w wielu produktach, w tym elektronice, biżuterii i monetach.

Wartość złota – dlaczego aż tyle?

Metal ten występuje naturalnie w czystej, rodzimej postaci (zwanej metalem rodzimym), zwykle w postaci stopu ze srebrem i miedzią. Liczba atomowa złota wynosi 79, co oznacza, że w każdym atomie złota znajduje się 79 protonów. Jego symbol Au pochodzi od łacińskiego słowa aurum oznaczającego „lśniący świt”, które zostało zapożyczone z greckiego ἀργυρός (argyros) przez Etrusków żyjących przed 400 rokiem p.n.e.

Wartość złota https://www.allezloto.pl/bransoletki-z-zoltego-zlota-c_877 pochodzi z jego właściwości chemicznych i faktu, że jest rzadkie. Złoto nie zasadniczo nie koroduje, co czyni je idealnym do stosowania w elektronice lub innych przedmiotach, które mogą być narażone na działanie wilgoci lub wilgoci. Cechuje je również wysoka temperatura topnienia, co czyni je odpornym na zużycie w oprawach jubilerskich.

Absolutny fundament rynku inwestycyjnego

W 2015 roku Światowa Rada Złota oszacowała, że około 25% światowej produkcji zostało wykorzystane do produkcji biżuterii i kruszcu; około połowa została wykorzystana do zastosowań przemysłowych; a około 20% było przechowywane jako oficjalne rezerwy przez banki centralne na całym świecie.

Złoto wykorzystywane jest jako podstawa inwestycyjna przez wielu ludzi na całym świecie, ponieważ popyt na ten metal pozostaje silny. W 2017 roku globalny popyt na złoto wyniósł łącznie 3 066 ton (977 milionów uncji). Około połowa tego popytu została przypisana, ponownie do produkcji biżuterii; reszta została zużyta przez banki centralne, inne władze monetarne i inwestorów na całym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega aromaterapia?
Kojące działanie najróżniejszych woni jest znane od wieków, niestety w dzisiejszych czasach ta metoda została nieco zapomniana, a jej skuteczność […]
Na jaką izolację termiczną zdecydować się w domu wolnostojącym?
Na jaką izolację termiczną zdecydować się w domu wolnostojącym?
Każdy, kto chce ocieplić dom, czyni to z ważnej przyczyny. Takie działanie wiąże się z niższymi rachunkami i sporą oszczędnością. […]
Jakie oryginalne części samochodowe mogą wymagać wymiany na nowe?
Jakie oryginalne części samochodowe mogą wymagać wymiany na nowe?
Twój samochód może wymagać wielu różnych części zamiennych. Podczas gdy niektóre z tych elementów są dość trwałe, inne mogą wymagać […]
Ostatnie wpisy