Dlaczego złoto jest tak wartościowe? Ile stosuje się go w biżuterii?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego złoto jest tak wartościowe? Ile stosuje się go w biżuterii?

Złoto to metal szlachetny, który jest wykorzystywany od tysięcy lat. Jest cenione za swoje piękno, trwałość i rzadkość. Złoto jest również wykorzystywane w wielu produktach, w tym elektronice, biżuterii i monetach.

Wartość złota – dlaczego aż tyle?

Metal ten występuje naturalnie w czystej, rodzimej postaci (zwanej metalem rodzimym), zwykle w postaci stopu ze srebrem i miedzią. Liczba atomowa złota wynosi 79, co oznacza, że w każdym atomie złota znajduje się 79 protonów. Jego symbol Au pochodzi od łacińskiego słowa aurum oznaczającego „lśniący świt”, które zostało zapożyczone z greckiego ἀργυρός (argyros) przez Etrusków żyjących przed 400 rokiem p.n.e.

Wartość złota https://www.allezloto.pl/bransoletki-z-zoltego-zlota-c_877 pochodzi z jego właściwości chemicznych i faktu, że jest rzadkie. Złoto nie zasadniczo nie koroduje, co czyni je idealnym do stosowania w elektronice lub innych przedmiotach, które mogą być narażone na działanie wilgoci lub wilgoci. Cechuje je również wysoka temperatura topnienia, co czyni je odpornym na zużycie w oprawach jubilerskich.

Absolutny fundament rynku inwestycyjnego

W 2015 roku Światowa Rada Złota oszacowała, że około 25% światowej produkcji zostało wykorzystane do produkcji biżuterii i kruszcu; około połowa została wykorzystana do zastosowań przemysłowych; a około 20% było przechowywane jako oficjalne rezerwy przez banki centralne na całym świecie.

Złoto wykorzystywane jest jako podstawa inwestycyjna przez wielu ludzi na całym świecie, ponieważ popyt na ten metal pozostaje silny. W 2017 roku globalny popyt na złoto wyniósł łącznie 3 066 ton (977 milionów uncji). Około połowa tego popytu została przypisana, ponownie do produkcji biżuterii; reszta została zużyta przez banki centralne, inne władze monetarne i inwestorów na całym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały można poddać obróbce skrawaniem?
Jakie materiały można poddać obróbce skrawaniem?
Produkcja różnego rodzaju detali jest możliwa dzięki obróbce skrawaniem. Jest to proces, dzięki któremu można nadawać przedmiotom określony kształt. Polega […]
Jakie donice wybrać, by były praktyczne i ozdobne?
Jakie donice wybrać, by były praktyczne i ozdobne?
Duże donice modnym wystrojem wnętrz oraz nowoczesną dekoracją ogrodów Donice nie zawsze były traktowane jako wystrój oraz dodatek, lecz rzecz […]
Dlaczego warto pomyśleć o zakupie spersonalizowanej odzieży?
Dlaczego warto pomyśleć o zakupie spersonalizowanej odzieży?
Personalizowana odzież to taka, na której ostateczny kształt ma wpływ użytkownik. Możliwość wyboru rodzaju tkaniny, fasonu, koloru, ale także nadruków […]
Ostatnie wpisy