Drukarki 3D zawitały do wielu polskich domów. Korzystając z nich, przygotowujemy różnego typu wydruki, często o charakterze użytkowym lub rozrywkowym. Wśród filamentów dedykowanych do domowego użytku znajduje się PLA, który okazuje się nie tylko wysoce bezpieczny, ale również wytrzymały na uszkodzenia i odkształcenia. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze cechy, które przemawiają za zakupem tego właśnie filamentu.
Filament PLA dedykowany jest do drukarek 3D w tak zwanej technologii FFF. Jest to filament łatwo dostępny oraz stosunkowo tani. Jest także łatwy w użyciu oraz przeznaczony do szerokiego zastosowania – tak profesjonalnego, jak amatorskiego. Nadaje się do użytku w urządzeniach generujących niskie temperatury. Dzięki temu jest idealnym wyborem w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją zabawę z wydrukami 3D.
W składzie filamentu PLA znajdują się substancje biodegradowalne, co czyni go wysoce ekologicznym. Głównym składnikiem jest skrobia pozyskiwana z mączki kukurydzianej. Dzięki temu wyroby wykonane z PLA nie szkodzą środowisku w trakcie rozkładu. Ten atut PLA został wykorzystany także przez producentów plastikowych akcesoriów – talerzyków, sztućców, kubków.
PLA jest stosunkowo wytrzymały na odkształcenia i rozciąganie. Parametr ten plasuje się na poziomie 37 MPa, a sama podatność na rozciąganie wynosi ok. 6%. Gęstość PLA jest dość wyśrodkowana i wynosi 1,3 g na cm3. Moduł giętkości ocenia się na 4 GPa. Temperatura topnienia PLA wynosi niewiele ponad 170 stopni C, a temperatura zeszklenia – zaledwie 60 stopni.