Gdzie i w jakim celu stosowane są stycznik?

Styczniki mają szerokie zastosowanie w przemyśle i w elektrotechnice. Wykorzystuje się je na przykład w układach zabezpieczających silnik, a także w wielu innych zastosowaniach technicznych, w których konieczne jest automatyczne załączanie i wyłączanie obwodu elektrycznego lub silnika elektrycznego.

Jak zbudowane?

Stycznik składają się zasadniczo z dwóch części: Stycznika elektrycznego i stycznika mechanicznego. Stycznik elektryczny zawiera szereg cewek, które kontrolują działanie wyłącznika przy zmianie napięcia. Stycznik mechaniczny to magnes stały, który utrzymuje styki zamknięte, gdy nie ma napięcia.

Styczniki są zawsze instalowane szeregowo z obciążeniem i zawsze są wyłączane przez zewnętrzne urządzenie sterujące. Najczęstszym zastosowaniem jest przełączanie obwodów o dużej mocy, takich jak silniki lub spawarki. Stycznik znajduje również zastosowanie w technice kolejowej i inżynierii morskiej do sterowania dużymi silnikami lub generatorami mocy.

Jakie zalety?

Styczniki mają kilka zalet w porównaniu z innymi typami przełączników. Po pierwsze, można je łatwo zintegrować z systemem sterowania, dzięki czemu wyłącznik może być obsługiwany zdalnie lub automatycznie w ustalonym czasie. Po drugie, styczniki są wysoce niezawodne, ponieważ są zaprojektowane do obsługi dużych ilości prądu bez wypalania się lub awarii z powodu nadmiernego nagrzewania. Po trzecie, styczniki nie mają ruchomych części i dlatego wymagają niewielkiej konserwacji lub utrzymania po prawidłowym zainstalowaniu w sterowanym urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + sześć =