W każdym budynku znajdują się miejsca, które mogą być szczególnie niebezpieczne i mogą zagrażać życiu albo zdrowiu osób w nich przebywających. Czasami są to tylko pewne strefy, które wymagają specjalnego oznakowania opisanego w przepisach higieny i bezpieczeństwa pracy. Ważne, aby przestrzegać tych zasad, ponieważ mogą one zminimalizować pojawiające się niebezpieczeństwo. Przykładem takiego zagrażającego miejsca w budynku jest strefa wokół maszyn, obszary magazynowe, na budowie albo podczas pracy na wysokościach.
Najpopularniejsze metody wyznaczania takich przestrzeni to oczywiście ustawianie barierek oraz stacjonarnych zagrodzeń. Może się jednak zdarzyć, że wyznaczenie jej przy użyciu takich pomocy jak taśma podłogowa, jest niewystarczające i konieczne jest wyznaczenie tymczasowej strefy niebezpiecznej, która powstrzyma dostęp osób niepowołanych oraz zatrzyma ruch pojazdów.
Miejsca, w których pracownicy zakładów narażeni są na różnego typu zagrożenie (kolizję z pojazdami, upadek albo osuwanie się przedmiotów) powinny być oznaczone przy pomocy skośnych pasów ułożonych w porządku naprzemiennym: żółte i czarne lub białe i czerwone. Ich kąt nachylenia powinien wynosić czterdzieści pięć stopni, a szerokość każdego z nich powinna być podobna. Pomocne może być również oznaczanie tego typu obszarów tablicą ostrzegawczą, która zawiera informację o rodzaju zagrożenia i powstrzymuje przed wstępem do strefy zagrożenia lub ostrzega przed konkretnymi sytuacjami lub zjawiskami niebezpiecznymi.