Jak zadbać o dom przed nadejściem zimy?
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zadbać o dom przed nadejściem zimy?

Kiedy wielkimi krokami zbliża się zima, warto pomyśleć o zabezpieczeniu domu przed mrozem i innymi szkodliwymi czynnikami, które mogą wpłynąć na obniżenie naszego komfortu przebywania w jego pomieszczeniach. Perspektywa spędzania długich, zimowych wieczorów we wnętrzach, po których hula wiatr, nie jest bowiem zbyt kusząca. Warto podkreślić, że dzięki podjęciu odpowiednich kroków nie tylko nie zmarzniemy, ale również sporo zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.

O co warto zadbać na zewnątrz?

Jeśli chodzi o przestrzeń wokół naszego domu, powinniśmy przede wszystkim przeprowadzić przegląd orynnowania. Najlepiej robić to dwa razy w roku – bezpośrednio przed nadejściem zimy oraz od razu po jej zakończeniu. Jesienią należy wyczyścić wszystkie rynny z zalegających w nich liści i wszelkich innych odpadów, m.in. błota czy fragmentów gałęzi. Duże zanieczyszczenia można usunąć za pomocą rąk, natomiast mniejsze trzeba wypłukać strumieniem wody, wykorzystując w tym celu np. zwykły wąż ogrodowy. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie szczelności rynien, a najlepiej zrobić to poprzez nalanie do nich wody. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek uszkodzenia, musimy je niezwłocznie naprawić. Istotne jest również mocowanie rynny do dachu – powinno być ono sprawne, tak aby nie uległo naporowi dużej warstwy śniegu. Warto zamontować specjalne siatki, które skutecznie ochronią rynny przed spadającymi liśćmi lub gałęziami. Przed nadejściem zimy należy również zadbać o fasadę domu, która jest przecież reprezentatywną jego częścią. Pełni ona dwie kluczowe funkcje – estetyczną oraz ochronną. Dlatego już na etapie budowy trzeba pomyśleć o zastosowaniu dobrych materiałów o właściwościach termoizolacyjnych. Wracając jednak do meritum, w listopadzie lub najpóźniej na początku grudnia powinniśmy sprawdzić, czy przypadkiem elewacja nie jest narażona na szkodliwe działanie wody podciekającej pod parapety, deszcz spływający po murach czy krople przedostające się bezpośrednio przez nią. Warto zwrócić szczególną uwagę na cokoły i izolację w tym miejscu, gdzie ściana styka się z gruntem. Trzecim elementem na zewnątrz domu, o który trzeba zadbać przed nadejściem mrozu, są instalacje zewnętrzne – m.in. te nawadniające nasz ogród. Należy z nich usunąć wodę, aby złączki i zawory pod napięciem nie uległy uszkodzeniu wskutek działania zamarzającej wody. Do odwadniania tego typu instalacji będziemy potrzebowali specjalnego kompresora olejowego z butlą, ewentualnie możemy zatrudnić fachowca, który wykona ten proces za nas.

Utrzymanie ciepła wewnątrz domu – kluczowe zasady

Jeśli chodzi o wnętrze naszego domu, to najpierw należy ocenić szczelność wszystkich okien oraz drzwi. To one są bowiem najczęstszą przyczyną zbyt niskich temperatur w pomieszczeniach – ucieka przez nie najwięcej ciepła. W sklepach z materiałami remontowymi bez problemu znajdziemy specjalne uszczelniacze w postaci silikonów, a także kotwy do montażu okien, jeśli jesteśmy akurat na etapie ich wstawiania. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z uszczelnianiem, ponieważ musi być zapewniony choćby minimalny przepływ powietrza w celu poprawnego funkcjonowania systemu wentylacyjnego. W przeciwnym razie w pomieszczeniach mogą powstawać grzyby i zawilgocenia. Zazwyczaj okna i drzwi wymagają co roku jedynie niewielkiej regulacji, co wynika z ich częstego otwierania i zamykania w lecie. W większości przypadków wystarczy zatkać dolną szparę w drzwiach uszczelką piankową przypominająca taśmę klejącą, można też zastosować ciepły profil pod drzwi, który zakupimy m.in. w tym sklepie: https://sklep.grupamagnum.eu/cieply-montaz-cieple-parapety/Cieply-Profil-11-pod-drzwi-PD01-XPS-kazdy-typ-okna.html. Utrzymanie ciepła w domu zależy również od kilku innych elementów, o które należy zadbać w szczególności. Można do nich zaliczyć:

  1. Właściwe ogrzewanie – przed nadejściem zimy trzeba bezwzględnie zweryfikować stan centralnego ogrzewania oraz wszelkie instalacje grzewcze znajdujące się w domu. Może się bowiem zdarzyć, że kaloryfery będą zapowietrzone, co spowoduje niedostateczne wydzielanie przez nie ciepła. Wystarczy za pomocą śrubokrętu odkręcić zawór odpowietrzający i zaczekać, aż zacznie się z niego lać woda. Wówczas będziemy mieli pewność, że powietrze znajdujące się w grzejniku zostało właściwie odprowadzone. Warto także przetestować kocioł lub piec, aby sprawdzić, czy w ciągu lata nie pojawiły się jakieś problemy z ciągiem w kominie.
  2. Dach – jest to fragment domu, przez który ucieka dużo ciepła, zwłaszcza w budynkach, w których strop nie oddziela kondygnacji miedzy salonem oraz pierwszym piętrem. Skutkuje to tym, że ciepło nie jest zatrzymywane przez żadne bariery i bez trudu dociera na poddasze. W tym przypadku wystarczy uszczelnić dach wełną mineralną, dostępną w ofercie większości sklepów budowlanych.

Dodatkowe rozwiązania – jeżeli zależy nam na rozgrzaniu wnętrz, możemy poukładać na posadzkach dywany, a także dodać tekstylia i świece. Każdego ranka powinniśmy też odsłonić rolety lub zasłony, wpuszczając do środka trochę słońca. To proste sposoby, ale często bardzo skuteczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są zalety postawienia kontenera biurowego?
Jakie są zalety postawienia kontenera biurowego?
Jeśli szukasz miejsca do prowadzenia firmy, ale nie masz budżetu lub czasu na znalezienie stałego biura, to powinieneś rozważyć kontener […]
Nowoczesne funkcje we współczesnych zegarkach dla mężczyzn
Czasy, kiedy zegarek był potrzebny po to, by nie spóźnić się do pracy czy szkoły lub po prostu wiedzieć, która […]
Psychoterapeuta – kiedy warto się do niego udać?
Psychoterapeuta – kiedy warto się do niego udać?
Psychoterapia, to metoda leczenia, która koncentruje się na psychicznej stronie człowieka. Jest ona doskonałą formą pomocy w sytuacji, gdy ktoś […]
Ostatnie wpisy