Termin „klasyczny” jest dosyć pojemny i można go różnie interpretować, jednak ujmując rzecz możliwie najprościej – nawiązuje on tradycji wnętrzarskiej, czyli minionych już stylów historycznych. Powstał we Francji około XVII w. i panował niepodzielnie przez niemal dwa stulecia. Można odnaleźć w nim znane od dziesięcioleci (a nawet wieków) formy mebli, dodatków czy zdobień. Naturalnie również styl klasyczny nieustannie się zmienia. Projektanci łączą klasykę z materiałami nowoczesnymi, industrialnymi czy w popularnym stylu hygge – skandynawskim. Urządzanie mieszkań według tych zasad zawsze będzie wyrazem dobrego gustu i subtelnej elegancji. To z jednej strony umiejętnie dobrane dodatki i meble, oświetlenie i gra kolorów a z drugiej tradycyjny, czytelny podział na strefy funkcjonalne.
Wnętrza urządzone w stylu klasycznym zawsze mają rzesze zwolenników. Trudno się dziwić. Futurystyczne nowinki często przemijają stając się wstydliwą pamiątka dawno zapomnianej mody. Klasyka to gwarancja przytulności, sprawdzonych rozwiązań i pięknego wnętrza bez względu na zmianę panujących trendów. Naturalne kolory, prawdziwe deski w różnych odcieniach drewna, wykorzystanie szarości i kamienia to stałe elementy.
Klasyczne elementy we wnętrzach nawiązują zarówno do domów mieszczańskich, dawnych pałaców, jak i dworków szlacheckich. Jednak w przeciwieństwie do kunsztownie urządzonych królewskich komnat, nie ma tu miejsca na efekt przytłoczenia kreowanego przez nadmiar kolorów, faktur, zdobień i dekoracyjnych dodatków. W klasycznych domach wszystko jest wyważone i skrupulatnie zaplanowane, co sprawia, że pokoje są przestronne, jasne i urzekają funkcjonalnością i przestrzenią. Nie ma mowy o kontrastach czy nadmiarze bibelotów. Nie powinno w nich zabraknąć komód, eleganckich sof, krzeseł i foteli na toczonych lub kabriolowych nóżkach. Prostota i symetria powinny być głównymi cechami. Jasne i symetryczne bryły to znak rozpoznawczy. Wspaniałym ale też trudnym i kosztownym rozwiązaniem jest znalezienie autentycznych antyków, lub mebli odpowiednio stylizowanych. Starannie wybrane będą służyć przez bardzo długi czas, dlatego warto przyłożyć dużą wagę do ich zakupu czy wykonania, jeśli korzystamy z usług stolarza.
Wspaniałym elementem salonu czy gabinetu będzie zasobna biblioteka wyeksponowana w odpowiedni sposób. W sypialni z kolei, obok łóżka z kunsztownie dekorowanym wezgłowiem, powinno się znaleźć idealne miejsce na toaletkę, z licznymi szufladkami oraz lustrem osadzonym w pięknej ramie. Rozważając takie wnętrze, warto skorzystać z usług snycerza. Snycerstwo to bardzo stara dziedzina sztuki zdobniczej – sztuka rzeźbienia w drewnie. Jest to forma rzemiosła artystycznego. Narzędziami snycerza są różnego rodzaju dłuta. Pięknie rzeźbiona skrzynia czy belki sufitowe zachwycają w starych domach i coraz częściej sięga się po usługi utalentowanych rzemieślników. Zdobienia zrobione bezpośrednio w drewnie nadają bowiem szczególny ton, nie przytłaczają, nie tworzą efektu przesady. W sposób bardzo naturalny wkomponowują się we wnętrze, nadając jednocześnie wyjątkowego klimatu. Moga także nadać drugie życie meblom, które już mamy.
Ważne jest dopracowanie szczegółów, konsekwencja i elegancja, a rękodzieło zawsze jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych sposobów zdobienia. Marmurowe, czy kamienne sztukaterie wykonane ręcznie, zamiast styropianowych zamienników, wysokiej jakości tapety, powinny stworzyć atmosferę miękkości i ciepła.
W stylizowanym wnętrzu nie sposób pominąć elementu jakim są akcesoria. Mogą wspaniale dopełnić wizję lub samodzielnie nadawać określony ton. Stojące lampy o materiałowych abażurach, czy okazałe żyrandole? Takie dodatki prezentują się nie tylko jako stylowy, ale i funkcjonalny akcent– potrafią idealnie oświetlić przestrzeń wokół siebie, a światło w przypadku klasyki jest bardzo istotne. Aby dopełnić wystrój, można zdecydować się obrazy nawiązujące do antyku lub kierujące się tematyką religijną, czy mosiężne świeczniki. Również odpowiednia zastawa stołowa może dobrze podkreślić nasz gust. Nie powinno też zabraknąć obrusa, lnianego, lub haftowanego w tradycyjny koronkowy wzór. Obicia mebli z ciekawych materiałów, wygodnych i miłych w dotyku. Można także pokusić się o skóry naturalne, prezentujące się bardzo efektownie w okolicach kominka. Sprawdzonym pomysłem są także miękkie narzuty z naturalnych materiałów takich jak wełna, które wraz z odpowiednio dobranymi poduszkami staną się ozdobą mebli w salonie czy pokoju gościnnym.
Mieszkanie urządzone w klasycznym stylu daje gwarancje ponadczasowej elegancji. To szczególnie ważne kiedy aranżuje się wnętrza z myślą o swoim miejscu na lata. Dobrze jest bowiem zainwestować w dobrej jakości materiały i klasykę, która nigdy nie przemija, niż w sezonowe trendy, które znacznie lepiej spełniają się w roli dodatków, które z łatwością można wymienić i do których możliwe, że już nigdy się nie wróci. Krzykliwe kolory i nietuzinkowe kształty to ciekawy eksperyment, ale nie zawsze wart swojej ceny.