Jak ogrzewać dom ekogroszkiem?

Obecnie w bardzo wielu domach jednorodzinnych głównym materiałem opałowym wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym jest ekogroszek. Paliwo to wyróżnia się bowiem wysoką kalorycznością (21-28 MJ/kg), niskim poziomem szkodliwych substancji wydalanych do atmosfery w trakcie spalania (aspekt ekologiczny), a także łatwością w eksploatacji. Poza tym jest przeważnie oferowane w poręcznych workach o pojemności do 25 kg. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości ekogroszek Sieradz to miasto, w którym bez problemu kupimy go w kilku sklepach i hurtowniach.

Wybór odpowiedniego kotła to priorytet

Podstawowym warunkiem ogrzewania domu za pomocą ekogroszku jest zamontowanie w nim nowoczesnego kotła, który powinien być dostosowany pod względem mocy do powierzchni obiektu i stopnia jego izolacyjności termicznej. Przyjmuje się, że budynki starszego typu wymagają urządzenia zapewniającego minimum 100 W ma metr kwadratowy, natomiast w nowych budynkach z termomodernizacją to zapotrzebowanie wynosi już tylko 50 W na m2. Jeśli chodzi o konkretny model, to w codziennym użytkowaniu doskonale sprawdzają się zwłaszcza kotły automatyczne z podajnikiem retortowym, wyposażone w praktyczny ciepłomierz, który pozwala łatwo zorientować się, czy urządzenie jest właściwie wykorzystywane (chodzi głównie o ograniczenie strat energii).

Godne polecenia są w szczególności piece z gwarancją na co najmniej 5 lat, kosztujące maksymalnie do 10 000 zł, ponieważ jest to całkiem rozsądny kompromis między ceną a jakością. Pamiętajmy, że bardzo duże znaczenie ma prawidłowe użytkowanie takiego sprzętu. Jego obsługa nie jest na szczęście zbyt skomplikowana – wystarczy wsypać trochę ekogroszku o wielkości 5-25 mm do podajnika, a następnie specjalny palnik wykonuje resztę roboty samoczynnie. Powietrze jest dostarczane do komory spalania za pomocą wentylatora wdmuchującego je ze zróżnicowaną intensywnością. Całością steruje natomiast elektroniczny regulator, współpracujący zazwyczaj z dwoma czujnikami temperatury – jednym zamontowanym w pokoju, a drugim na zewnątrz budynku. Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu zainteresował nas ekogroszek Toruń to miasto, w którym działa kilka firm posiadających go w ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 4 =