Upadłość konsumencka to proces prawny, dzięki któremu osoba lub firma będąca konsumentem może zostać uwolniona od długów, zazwyczaj pod auspicjami sądu. Termin upadłość konsumencka może odnosić się zarówno do osób fizycznych, jak i do firm.
Postępowanie w sprawie upadłości konsumenckiej jest postępowaniem prawnym, w którym osoba fizyczna lub firma szuka ulgi od długów, które w przeciwnym razie przytłoczyłyby dłużnika. Upadłość konsumencka https://www.januszewski-kancelariaprawna.com jest również czasami nazywana „prostą” upadłością, ponieważ zazwyczaj skutkuje likwidacją większości, jeśli nie wszystkich aktywów i dystrybucją dochodów na rzecz wierzycieli.
Celem prawa o upadłości konsumenckiej jest umożliwienie ludziom, którzy nie mogą spłacić swoich długów z powodu okoliczności pozostających poza ich kontrolą (takich jak utrata pracy, rachunki medyczne lub rozwód), złożenia wniosku o ochronę przed wierzycielami na mocy prawa. Prawo upadłościowe zostało stworzone, aby zapewnić alternatywę dla przejęcia, zajęcia i innych środków prawnych, które wierzyciele mogliby wykorzystać przeciwko dłużnikom, którzy nie byli w stanie spłacić swoich długów.
Konsument może ogłosić upadłość, jeśli nie był w stanie spłacić swoich wierzycieli w całości w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku o ochronę przed wierzycielami. Ogłoszenie upadłości wstrzymuje wszelkie działania windykacyjne wierzycieli, aż do momentu, gdy zostanie ono oddalone przez sąd lub gdy otrzymamy absolutorium na koniec sprawy (co następuje po sześciu miesiącach od złożenia wniosku).