Cięcie laserem to jedna najczęściej wykorzystywanych współcześnie metod obróbki tworzywa, realizowana w coraz to większej ilości miejsc. Przykładowo wymienić można tu cięcie laserem Warszawa, czy też cięcie laserem Gdańsk. Dzieje się tak głównie ze względu na rynkową potrzebę wykonywania precyzyjnej obróbki. Taką właśnie oferuje nam laser, niosąc za sobą jednocześnie kilka zalet, takich jak szybkość, maksymalne wykorzystanie tworzywa przy braku jego uszkodzeń oraz brak zużywania się głowicy tnącej. Praca z laserem przynosi dzięki temu duże zyski. Wykonując ją, każdy zakład musi jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
W porównaniu do innych sposobów obróbki, metoda laserowa wydaje się stosunkową czysta. Jednak mimo pozorów także w trakcie jej realizacji mogą powstawać różnego rodzaju szkodliwe pyły i gazy procesowe. Co gorsze, możliwe jest ich przenikanie do krwi, a wraz z nią do poszczególnych organów. Oprócz tego będące w zbyt bezpośredniej ekspozycji światło lasera może trwale uszkodzić wzrok i skórę.
Do innych niebezpieczeństw można zaliczyć również zagrożenia elektryczne, pożarowe i wybuchowe. Ze względu na wszystkie przytoczone przykłady konieczna jest odpowiednia ochrona. Chcąc odpowiednio dbać o swoje bezpieczeństwo przy pracy z laserem, konieczne jest korzystanie ze środków ochrony. Zalicza się do nich okulary, gogle, a także odzież ochronną, w której skład wchodzą rękawice, hełmy, spodnie, płaszcze oraz fartuchy.
Oprócz nich konieczne jest stosowanie w miejscu pracy systemów odciągowo-filtracyjnych dobranych tak, aby ich przepustowość pozwalała na filtrację pyłu i dymu dokładnie w stężeniach, jakie występują na danym stanowisku pracy.