Ból zęba – czy zawsze trzeba iść do dentysty?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ból zęba – czy zawsze trzeba iść do dentysty?

Ból zęba może przybrać charakter pulsujący, ciągły bądź pojawiać się okresowo. Pacjenci zwykle próbują uśmierzyć ból za pomocą środków dostępnych bez recepty, jednak warto mieć świadomość, że ból zęba nie mija sam z siebie – bardzo ważne jest znalezienie i usunięcie jego przyczyny. W przeważającej większości za występowanie dolegliwości bólowych odpowiada zaawansowana próchnica, lecz ból zęba może pojawić się także wskutek złamania, nadgryzienia czy wyżynania się ósemek (dotyczy głównie tylnych zębów). Czy zawsze, gdy tylko wystąpią objawy bólowe, trzeba udać się do dentysty?

Leczenie stomatologiczne – kiedy jest koniecznością?

Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie stanu uzębienia. Jeśli ząb uległ złamaniu lub wypadło wypełnienie, prawdopodobnie musimy udać się do dentysty.

Jeśli jednak nie ma oczywistej przyczyny bólu, zapoznajmy się wpierw z poniższymi możliwymi powodami dolegliwości.

Ubytki

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest ubytek. Kiedy jesz lub pijesz słodkie rzeczy, bakterie w Twojej jamie ustnej wytwarzają kwas, który atakuje zęby i uszkadza szkliwo, które je chroni. Z czasem może to doprowadzić do starcia szkliwa i odsłonięcia nerwów wewnątrz zęba, co może być bardzo bolesne. Najlepszym sposobem zapobiegania ubytkom jest ograniczenie spożywania słodkich pokarmów i napojów oraz mycie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Próchnica

Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica bądź innego typu stan zapalny, konieczna jest interwencja lekarza stomatologa. Dobrze jest się do niego udać w przypadku złamania zęba bądź ukruszenia, bowiem konieczne może być założenie odpowiedniego wypełnienia. Pacjent nigdy nie jest w stanie samodzielnie ocenić, co tak naprawdę może być przyczyną bólu zęba, dlatego stomatolodzy radzą, aby udać się do gabinetu, nawet jeśli dolegliwości chwilowo zanikają. Chcąc wybrać przyjazny gabinet, warto zapoznać się z ofertą https://ochotanausmiech.pl/. Pacjenci zazwyczaj unikają wizyty u dentysty, bojąc się bólu, który towarzyszy leczeniu. Dziś jednak odpowiednie znieczulenie sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, nawet w czasie leczenia zaawansowanej próchnicy.

Zgrzytanie zębami

Jeśli zgrzytasz zębami (bruksizm) w nocy lub gdy jesteś zestresowany, może to powodować nacisk na zęby i ból w stawie szczękowym. Jeśli uważamy, że może to być przyczyną bólu, udajmy się do dentysty, który może wykonać specjalny ochraniacz na zęby, zabezpieczający je podczas snu.

Nie lekceważmy problemu

Ważne jest, aby w przypadku bólu zęba udać się do dentysty, ponieważ ból ten jest często spowodowany ubytkiem lub zakażeniem. Konieczne może być założenie plomby lub leczenie kanałowe. Dentysta sprawdzi również dziąsła i zęby pod kątem oznak choroby dziąseł.

Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których ludzie cierpią na bóle zębów. Czasami nie są one spowodowane problemami stomatologicznymi. Ból może być spowodowany infekcją zatok, problemem ze szczęką, obolałymi mięśniami lub czymś, co utknęło między zębami. Jeśli dentysta nie stwierdzi żadnych ubytków będących przyczyną bólu, być może należy udać się do innego lekarza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto karmić naszego psa mokrą karmą?
Kiedy warto karmić naszego psa mokrą karmą?
Posiadanie psa przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim regularny kontakt z czworonogiem pozwala nam zredukować stres. Niemniej jednak oprócz benefitów nie […]
Zalety używania folii samochodowej do oklejania karoserii
Zalety używania folii samochodowej do oklejania karoserii
Folie samochodowe służą zarówno do ochrony, jak i dekoracji. Zapewniają wysoki poziom ochrony przed zarysowaniami, wgnieceniami i promieniami UV. Folia […]
Jakie korzyści wynikają z nauki języka hiszpańskiego?
Jakie korzyści wynikają z nauki języka hiszpańskiego?
Hiszpański jest drugim najbardziej rozpowszechnionym językiem w Stanach Zjednoczonych i jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Ponad 500 […]
Ostatnie wpisy