Przewóz przedmiotów bardzo dużych i niemożliwych do rozebrania na części, jest przedsięwzięciem bardzo trudnym do wykonania. Dlatego też trzeba przed takim transportem dokonać różnego rodzaju przygotowań. Tymi zadaniami zajmuje się tzw. transport ponadgabarytowy, który obejmuje zarówno kwestie związane z załadowaniem towaru na samochody, a także jego zabezpieczeniem, oraz przede wszystkim przygotowaniem drogi przewozu. Trzeba bowiem wiedzieć, że nadmiernie długich i szerokich towarów nie można tak po prostu przewieźć po drodze publicznej.
Gdy firma zajmująca się przewozem ponadgabarytowych towarów, taką jak na przykład http://www.kadam.com.pl, otrzymuje zlecenie na przewiezienie określonego ładunku, najpierw dokonuje selekcji odpowiednich pojazdów. Wykorzystuje się tutaj zarówno ciągnik siodłowy jak i stosowną naczepę. Jeżeli ładunek jest wyjątkowo ciężki, zdarza się, że w zestawie znajdują się aż dwa pojazdy silnikowe. Naczepa musi być odpowiednio długa i szeroka, a przede wszystkim musi charakteryzować się wystarczającą ładownością. Nierzadko zdarza się bowiem, że ciężar ładunku przekracza 40 ton i wtedy trzeba wykorzystać specjalne rodzaje naczep, na które taką masę będzie można załadować. Ostatnim etapem przygotowawczym jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru. Stosuje się do tego pasy transportowe, a także mocowania stałe, które zapewniają maksymalną stabilność.
Towaru ponadgabarytowego nie można przewozić każdą drogą i o każdej porze. Nierzadko wymagane jest bowiem zamknięcie części trasy lub nawet zupełne jej wyłączenie z ruchu na czas przejazdu. Firmy transportowe stale współpracują z odpowiednimi urzędami oraz policją drogową, dzięki czemu są w stanie szybko zapewnić najlepsze możliwe warunki przewozu. Ładunki ponadgabarytowe zazwyczaj przewożone są w porze nocnej, ponieważ wtedy ruch jest najmniejszy i jeśli trzeba, można bez problemu – przy udziale policji – dokonać zamknięcia części trasy przejazdu dla ruchu.