Oddychanie komórkowe to jedna z czynności życiowych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Układ oddechowy jednak nie zawsze w całości spełnia swoje zadanie. Wiele jego chorób i dysfunkcji może zaburzyć pracę poszczególnych narządów. W jaki sposób można wspomóc oddychanie i jak dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do płuc?
Choroby układu oddechowego przynoszą bardzo uciążliwe i groźne dla życia skutki. Dlatego też podczas terapii, jak i codziennego życia, pacjenci Ci powinni dodatkowo przyjmować tlen pochodzący z zewnątrz. Jednym z bardzo przydatnych urządzeń w tlenoterapii jest koncentrator tlenu. Dzięki jego budowie, konstrukcji, prostemu wykorzystaniu oraz rodzajom urządzenia, możliwe jest stacjonarne natleniania, stałe podawanie tlenu, jak również pomoc w przypadkach doraźnych i koniecznych. Sprzęt wykorzystywany zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych – ambulatoryjnych.
Wytwornica tlenu medycznego dedykowana jest przede wszystkim osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego: POCHP, nowotworem płuc, astmą, mukowiscydozą czy zwłóknieniem płuc. Tlen podaje się także w przypadkach, w których pacjent ma problem z pobieraniem powietrza lub występuje u niego zbyt niska saturacja – obecnie często w trakcie choroby COVID-19, jak i w przypadku osób pozostających w rekonwalescencji po zakażeniu. Stosując tego rodzaju rozwiązanie warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach i indywidualnym rozpatrzeniu przypadku. Zbyt długie podawanie tlenu bez zaleceń może doprowadzić bowiem do zakwaszenia organizmu, jak również spowodowania nieodwracalnych zmian płuc i innych narządów.