Domofony pracujące w sieci LAN – co to oznacza? Czym jest LAN?

Poszukujemy nowoczesnego i wygodnego domofonu, wiele z nich ma wyłącznie cechy podstawowe, jednak staje się to już powoli rzadkością. Coraz bardziej powszechne domofony IP działają przez Internet. Podłączone do Internetu mogą być zdalnie obsługiwane za pomocą telefonów VoIP. Nie wymagają specjalnej konfiguracji i mogą być dostępne bezpośrednio z sieci lokalnej (LAN) bez dodatkowych urządzeń.

Ale co to jest LAN?

Pojęcie jest to znane od młodych lat komputeryzacji, a już z pewnością od momentu powstawania ogólnodostępnej sieci Internetowej. LAN (Local Area Network) to sieć komputerowa, która łączy urządzenia na ograniczonym obszarze np. domofony IP. Sieć LAN może być utworzona przez jedną organizację lub przez wiele organizacji o pokrywającym się zasięgu. Mówiąc sieć lokalna, niekiedy możemy nawet nie być świadomymi, że mamy na myśli LAN właśnie. 

Czym więc jest WAN?

Powiedzieliśmy sobie, że domofony mogą być podłączone do sieci lokalnej, co umożliwia lokalny dostęp. Nie bądźcie w szoku, kiedy spotkacie się jednak ze skrótem WAN (Wide Area Network).

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami sieci polega na tym, że sieć LAN ogranicza się do ograniczonego obszaru, na przykład w domu lub biurowcu, natomiast sieć WAN nie jest ograniczona do żadnego konkretnego miejsca. Wydawać by się mogło, że rozwiązanie będzie zawiłe, jednakże różnica jest marginalna, a oba terminy przejrzyste i stosunkowo proste do zrozumienia, zresztą nie od dziś świadomie lub nie wykorzystujemy dobrodziejstwa owych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + sześć =