Nawożenie to jeden z podstawowych zabiegów, jakim poddawać należy uprawiane rośliny. Z całą pewnością zawsze warto stosować się do wytycznych, które na swoich produktach zamieszcza każdy producent nawozów. Jednak czy to wystarczy, aby móc cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami? Co oznacza efektywne nawożenie?
Nawożenie przydomowego ogródka, ale też i profesjonalnych plantacji, pól uprawnych i sadów może przysporzyć wiele trudności nawet najbardziej doświadczonym hodowcom. To wszystko dlatego, że natura bywa nieprzewidywalna. Przeciągające się w czasie susze, nagłe ulewy i podtopienia, trudne do przewidzenia przymrozki. To wszystko może mieć wpływ na tempo pobierania przez rośliny pierwiastków mineralnych, a tym samym na ich wzrost i w efekcie wielkość uzyskanych plonów. Dlatego tak ważne jest, aby zasilanie upraw zawsze dostosowywać do panujących warunków i aktualnych potrzeb.
Do oceny zapotrzebowania upraw rolnych czy sadowniczych na poszczególne substancje odżywcze najlepiej sprawdza się analiza gleby. Pozwala określić, jakich minerałów w niej brakuje, a zatem jakie potrzebne są samym roślinom. Dokładne i precyzyjne dopasowanie dawki i rodzaju nawozu do aktualnych potrzeb nie tylko stwarza najbardziej optymalne warunki rozwoju. Bieżąca ocena stanu odżywienia roślin ogranicza też koszty nawożenia do niezbędnego minimum. Dlatego racjonalne nawożenie wpływa na efektywność pracy całego przedsiębiorstwa i opłacalność produkcji.