Jeśli ktoś zemdlał, należy sprawdzić, czy oddycha i czy ma puls. Jeśli nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację. Jeśli masz wątpliwości, czy osoba oddycha, spróbuj ją obudzić, mówiąc do niej lub delikatnie potrząsając jej ramieniem. Jeśli nie ma reakcji, natychmiast zadzwoń pod numer 112.
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas postępowania z osobą nieprzytomną jest to, że nie wolno jej ruszać. Powodem tego jest to, że nie wiesz jak poważne mogą być jej obrażenia i poruszanie jej może spowodować dalsze szkody.
Jeśli osoba leży twarzą w dół, obróć ją na bok, tak aby leżała na jednym policzku. Pozwala to na zachowanie drożności dróg oddechowych i zapobiega zadławieniu się wymiocinami.
Jeśli osoba leży twarzą do góry, umieść rękę pod jej szyją i odchyl lekko głowę do tyłu. Pomoże to utrzymać drożność dróg oddechowych i zapobiegnie zadławieniu się śliną.
Jeśli osoba doznała urazu głowy, nie należy jej ruszać ani próbować sprawdzać oddechu czy pulsu, ponieważ może to pogłębić uraz kręgosłupa. Zamiast tego sprawdź, czy nie występuje krwawienie z ust lub nosa (oznaki urazu głowy) lub czy wokół ust lub nosa nie ma krwi (oznaki możliwego krwawienia do mózgu).
Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z usługami pod wskazanym adresem internetowym: https://bhp-partner.pl/uslugi/szkolenia-w-zakresie-pomocy-przedmedycznej/.