Jak przechowywać opony?
Technologie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przechowywać opony?

Choć wpływ na zużywanie się opon ma przede wszystkim ich eksploatacja na drodze, to zaszkodzić może im także niewłaściwe przechowywanie. Zachowując natomiast odpowiednie warunki i stosując się do określonych zasad, możemy mieć pewność, że ogumienie z powodzeniem będzie nam służyć w kolejnym sezonie. Zająć może się tym profesjonalny warsztat, lecz mając wystarczająco miejsca, możemy składować je również we własnym zakresie. O czym należy jednak pamiętać?

Dlaczego jest to tak istotne?

Niektóre osoby decydują się dla wygody na opony całoroczne, lecz nie nadają się one dla wszystkich i większość kierowców korzysta jednak z dwóch zestawów w trakcie roku – letniego oraz zimowego. Po ich zamianie zachodzi konieczność przechowania gdzieś drugiego kompletu, o ile oczywiście ten nie został już przesadnie wyeksploatowany i nie będzie konieczna jego wymiana na nowy. Jeżeli jednak przetrzymywanie opon nie odbędzie się w odpowiednich warunkach to może dojść do zmian względem ich właściwości oraz do odkształceń.

Ewentualne zniszczenia mogą uniemożliwić dalsze korzystanie z zestawu lub wpłynąć na krótszy okres dalszej przydatności ogumienia do eksploatacji. Niektóre osoby mieszkające w bloku czy niewielkich domach nie mają wystarczającej przestrzeni, więc w takim przypadku można skorzystać z serwisu wulkanizacyjnego oferującego takie usługi. Profesjonalna placówka na pewno zachowa wtedy odpowiednie zasady bezpieczeństwa, lecz działając na własną rękę również trzeba się ich trzymać.

Co zrobić przed rozpoczęciem składowania?

Przed zdjęciem opon lub w trakcie tych działań należy oznaczyć ich dotychczasowe pozycje na osiach (np. prawe-przednie koło), dzięki czemu zgodnie z zasadami eksploatacji danych zestawów będzie można założyć je w kolejnym sezonie w tych samych miejscach lub z zachowaniem rotacji. W tym drugim przypadku zwykle zamienia się ogumienie między przednią, a tylną osią, by zrównoważyć ich zużycie – nie zawsze będzie to jednak możliwe. Jeśli dany komplet przeznaczony jest do umieszczenia poszczególnych opon w tym samym miejscu to trzeba trzymać się tej zasady.

Po zdjęciu gum (ewentualnie z felgami) należy je umyć, a potem wytrzeć i pozostawić jeszcze do dokładnego wyschnięcia. Warto przyjrzeć się też czy nie ma żadnych uszkodzeń, a w kostkach bieżnika nie znalazły się jakieś wciśnięte tam kamyki, które trzeba w razie czego usunąć. Przed przejściem do składowania, opony można umieścić w specjalnych workach, pod warunkiem, że są już w pełni wysuszone – w przeciwnym razie prowadziłoby to do korozji.

W jakich warunkach mogą być przetrzymywane?

By móc dalej cieszyć się oponami Nexen w kolejnym sezonie, trzeba pamiętać, że opony wymagają odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Powinna to być sucha przestrzeń, najlepiej chłodna i ciemna, gdyż ogumienie lepiej chronić przed bezpośrednich wpływem promieni słonecznych czy silnego sztucznego oświetlenia. W pobliżu nie powinno być również żadnych źródeł ciepła (piece, instalacje) oraz urządzeń mogących powodować iskrzenie lub wyładowania elektryczne.

Warto zwrócić uwagę także na samą podłogę, by była ona czysta i bez plam z olejów, benzyny, smarów czy innych substancji chemicznych, gdyż mogłoby to wpływać na strukturę gumy. Tego typu środków nie powinno się też przetrzymywać w tym samym pomieszczeniu co opony. Wreszcie lepiej pamiętać o tym by nie trzymać ogumienia na zewnątrz, nawet jeśli będzie przykryte, ponieważ negatywnie wpłynie na nie choćby wilgoć z powietrza.

Jak układać opony?

Jeżeli wszelkie warunki zostały spełnione to pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego ułożenia opon, tak by nie uległy one odkształceniom. Jeśli przechowujemy takie bez felg to powinny być ustawione pionowo na bieżniku – jeszcze lepiej byłoby je umieścić w tej pozycji na przeznaczonym do tego stojaku. W kontekście ogumienia z felgami takie ustawienie wywoła szkody, więc należy ułożyć je pionowo w stosie lub zawiesić na specjalnych hakach. Na przygotowanym stosie nie można też kłaść ciężkich przedmiotów, a co kilka tygodni warto poprzestawiać opony, by były równomiernie obciążone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto korzystać z autoryzowanych serwisów do naprawy swojego sprzętu?
Dlaczego warto korzystać z autoryzowanych serwisów do naprawy swojego sprzętu?
Jedną z kwestii, z którymi musisz się mierzyć jako właściciel firmy, jest utrzymanie sprzętu w dobrym stanie. Może to być […]
Dobór krzeseł do jadalni
Podczas wyboru mebli należy pamiętać, że krzesła są równie ważnym elementem wystroju jadalni, co stół. Pełnią funkcję nie tylko funkcjonalną, […]
Jak dopasować kolor torebki do stroju?
Jak dopasować kolor torebki do stroju?
Właściwe połączenia kolorystyczne nie zawsze są intuicyjne. Czasami nie zauważamy, że jakiś element stroju za bardzo się wyróżnia, i zwracają […]
Ostatnie wpisy