Jakiego sprzętu używa wojsko?

Wojsko to organizacja, która jest upoważniona przez dane państwo do zastosowania siły (łącznie z wykorzystaniem różnego rodzaju uzbrojenia) w celu ochrony jego podstawowych interesów, w tym zwłaszcza prawa do istnienia. Owa obrona może się odbywać poprzez walkę z zagrożeniami aktualnymi lub przewidywalnymi w niedalekiej przyszłości. Żołnierze stanowiący trzon każdej armii wykorzystują w walce szereg różnych sprzętów i urządzeń, bez których nie byłaby ona możliwa.

Rozwiązania zaawansowane i banalnie proste

Współczesne wojsko dysponuje uzbrojeniem różnej klasy – są to zarówno nowoczesne, niezwykle zaawansowane technologicznie maszyny, jak i proste w konstrukcji urządzenia, używane nawet sto lat temu. Do tej pierwszej kategorii można zaliczyć m.in. czołgi, działa samobieżne, pojazdy bojowe (np. wozy opancerzone), artylerię, wyrzutnie rakiet, helikoptery, samoloty (m.in. bojowe, transportowe albo rekonesansowe) oraz łodzie należące do Marynarki Wojennej (zarówno bojowe, jak i podwodne).

Z kolei do sprzętów mniej zaawansowanych zaliczamy pistolety (samopowtarzalne, glocki i maszynowe), karabiny i karabinki (w tym wyborowe i szturmowe), granaty zaczepne i ręczne, granatniki oraz broń białą (noże, bagnety i szable). Inna grupę sprzętów wykorzystywanych przez wojsko stanowią urządzenia pomocnicze, takie jak choćby lornetka, kamera termowizyjna stosowana do wykrywania przeciwników z dalekiej odległości bez ich powiadamiania o naszej obecności, a także noktowizor umożliwiający widzenie w nocy i zaciemnionych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 10 =