Jak wyczyścić dywan sodą?

Sprzątając dom, warto używać jak najmniej chemii. Jest szkodliwa dla ludzi i dla środowiska. Bogactwo naturalnych środków czyszczących można znaleźć w kuchni. Wśród nich króluje soda, która świetnie sprawdza się także w czyszczeniu dywanów. Soda oczyszczona jest biodegradowalna, ulega rozkładowi już w temp. powyżej 60ºC, nie grozi ani poparzeniem, ani zatruciem oparami.

Usuwanie plam

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest dobrym odplamiaczem. Świetne efekty daje zwłaszcza w połączeniu z octem. Uwaga: najlepiej i najłatwiej czyścić świeże zabrudzenia, dlatego nie warto czekać z czyszczeniem. Plamę trzeba najpierw polać octem, chwilę odczekać, następnie obficie posypać sodą oczyszczoną. Na koniec ponownie użyć odrobiny octu. W takim stanie warto pozostawić dywan nawet na całą noc a rano wytrzeć miejsce miękką szmatką i odkurzyć. Nie wszystkie plamy uda się w ten sposób usunąć, zwłaszcza stare i zaschnięte. Najwięcej trudnych plam pojawia się w pokoju dziecięcym. Jeśli musisz wymienić dywan w dziecięcej sypialni, modne wzory znajdziesz tutaj: https://dywanowo.pl/pl/c/Dywany-Diamond-dzieciece/128

Odświeżanie dywanu

Soda przyda się do odświeżenia całego dywanu. Zwłaszcza dywaniki łazienkowe, narażone na kontakt z wilgocią, warto regularnie odświeżać. W tym celu rozsypujemy sodę oczyszczoną na całej powierzchni dywanu. Aby rozprowadzić ją równomiernie i upewnić się, że dotarła w głąb włosia, można przetrzeć szmatką lub miękką szczotką. Następnego dnia wystarczy dokładnie odkurzyć dywan. Efekt będzie nie tylko widoczny, ale odczuwalny w zapachu i miękkości dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × dwa =