Jak zbudowany jest system klimatyzacji?
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zbudowany jest system klimatyzacji?

Dzisiaj zdecydowana większość samochodów począwszy nawet już od klasy A (mini) i B (miejskie), ma standardowo montowaną, a część opcjonalną klimatyzację. Tańsze mają manualną, regulowaną intensywnością nawiewu wentylatora, w droższych ustawia się żądaną temperaturę, luksusowe posiadają klimatyzację strefową, gdzie w każdym fotelu można ustawić własny mikroklimat.

Wszystkie elementy

Mimo drastycznych różnic w cenie i zakresie dostępnych funkcjonalności, budowa wszystkich systemów klimatyzacji, włącznie z wszystkimi samochodowymi, jest identyczna, co do schematu blokowego i zasad działania. Najważniejszym urządzeniem jest źródło zimna (źródłem ciepła jest zawsze silnik).

Podobnie jak w zwykłej lodówce, jest to zawsze parownik, czyli spiralna rurka, w której czynnik chłodzący pobiera z opływającego ją powietrza ciepło konieczne do parowania, znacząco obniżając w ten sposób jego temperaturę. Schłodzone powietrze podawane jest następnie do kabiny w dowolny, zależny od ceny (jak wyżej) sposób.

Do wymuszenia obiegu czynnika chłodzącego niezbędne są różne kompresory klimatyzacji o mocy i wydajności odpowiedniej do mocy chłodzenia i wydajności całego systemu. Najczęściej są to zwykłe sprężarki tłokowe, napędzane specjalną przekładnią (też bywają różne) wprost z silnika trakcyjnego. Czasami, dla naprawdę dużych mocy chłodzących, stosuje się wysokowydajne sprężarki turbinowe.

Dodatkowym elementem każdej klimatyzacji bywa zwykle oddzielny (oprócz standardowego, kabinowego) filtr powietrza. Te trochę lepsze mają również nawilżacze regulujące wilgotność, jak każda porządna klimatyzacja. Najlepsze mają rekuperatory, nawaniacze, odwaniacze, dezynfektory i inne elementy specjalne. Wiele z nich jest dostępnych na https://climapartner.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kroki możesz podjąć, aby Twój dom był mniej atrakcyjny jako cel dla włamywaczy?
Jakie kroki możesz podjąć, aby Twój dom był mniej atrakcyjny jako cel dla włamywaczy?
Jeśli mieszkasz w okolicy, w której często dochodzi do włamań, możesz zastanawiać się, jakie kroki możesz podjąć, aby Twój dom […]
Kiedy warto wezwać pogotowie energetyczne?
Kiedy warto wezwać pogotowie energetyczne?
Jeśli masz do czynienia z przerwą w dostawie prądu i potrzebujesz pomocy, może Ci jej udzielić pogotowie energetyczne. W przypadku […]
Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet
Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet
Zaskakująco wiele kobiet zmaga się na co dzień z problemem nietrzymania moczu. Pojawia się on głównie po 40 roku życia, […]
Ostatnie wpisy