Jeszcze kilkanaście lat temu, w większości domów znajdowały się kaloryfery żeliwne. Ich charakterystyczną cechą był ogromny ciężar, a także długi czas nagrzewania i stygnięcia. Obecnie w większości domów stosuje się kaloryfery płytowe oraz członowe. Dodatkowo w takich miejscach jak łazienki wykorzystuje się pionowe urządzenia drabinkowe, które są wydajne i funkcjonalne.
Dużą popularnością cieszą się elektryczne grzejniki łazienkowe, które pozwalają uzyskać ciepło nawet w przypadku, gdy centralne ogrzewanie nie jest uruchomione. Jeśli chodzi o kaloryfery panelowe, wykonane są z płaskiej lub perforowanej stalowej blachy. Ich charakterystyczną cechą jest nowoczesny wygląd oraz szybki czas nagrzewania.
W wielu domach zastosowanie znajdują również urządzenia członowe. Ich nazwa pochodzi od sposobu budowy, składającej się z kilku jednakowych elementów wypełnionych kanałami powietrznymi. Na rynku dostępne są też grzejniki w różnych kształtach. Z kilkoma modelami można zapoznać się na http://snakedesign.pl/nasza-oferta/tube/.
Grzejniki konwektorowe i na podczerwień
Szukając urządzeń grzewczych, warto również zwrócić uwagę na sposób ich działania. Kaloryfery konwektorowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na konwekcyjnym ruchu powietrza wywołanym różnicą temperatur. Chłodne powietrze, po ogrzaniu zaczyna się unosić, wymuszając w ten sposób ruch powietrza w pomieszczeniu. Wadą grzejników konwektorowych jest to, że powodują wzbijanie się cząsteczek kurzu, dlatego nie są polecane alergikom.
Nowoczesną alternatywą są panele grzewcze na podczerwień, które nie nagrzewają powietrza, a jedynie przedmioty znajdujące się w zasięgu ich działania. Zdaniem wielu specjalistów jest to najzdrowszy i najbardziej wydajny sposób grzania. Te cechy sprawiają, że grzejniki na podczerwień stopniowo zyskują na popularności.