Codzienność współczesnego piekarza wygląda nieco inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Jego praca jest bardziej zautomatyzowana. Zatem i prostsza, ale tylko pod pewnymi względami. Owszem, piekarz ma do dyspozycji urządzenia ułatwiające mu wykonywanie codziennych obowiązków. Musi jednak nadzorować ich działanie wyłapywać wszelkie błędy, a przede wszystkim dbać o wysoką jakość swoich wyrobów. Polscy konsumenci właśnie do niej przykładają coraz większa wagę.
Podstawowe wyposażenie współczesnej piekarni to oczywiście linie do wybranych gatunków pieczywa, głównie bułek i chleba, a także piece. Do tego centrale dozujące, wywrotnice (popularne są modele dostępne na https://ibis.net.pl/oferta/wywrotnice-dziez), miksery, urządzenia do fermentacji czy pojemniki na wodę. Wiele zależy tu od specyfiki produkcji w danym zakładzie, choć wymienione maszyny znaleźć można w większości piekarni. Oferuje je m.in. Ibis. Pracownicy powinni posiadać nie tylko wykształcenie kierunkowe, często wymaga się od nich również dysponowania odpowiednim przeszkoleniem.
Kwalifikacje te mają służyć zapewnieniu wysokiej jakości produktów, a także utrzymaniu bezpiecznych warunków pracy. Z uwagi na postępującą automatyzację praca piekarza jest lżejsza, z drugiej strony musi on umieć obsługiwać nowoczesne maszyny. Nie jest zatem przesadą twierdzenie, że piekarz w XXI wieku jest osobą wszechstronnie przygotowaną, zobligowaną do uzupełniania kompetencji i rozwoju zawodowego. Realizacja wymagań BHP w piekarni to bowiem podstawa w ochronie życia oraz zdrowia własnego i innych członków zespołu obsługującego poszczególne etapy produkcji pieczywa.