Komputer stacjonarny czy laptop – co wybrać?

Nowy komputer wymieniamy zazwyczaj co parę lat. Najczęściej w sytuacji, gdy stary sprzęt ulegnie jakiejś awarii, podzespoły okażą się za zbyt przestarzałe i przestają sobie radzić z nowymi grami czy zaawansowanymi programami, a także, gdy po prostu zmienią się nasze potrzeby. Niezależnie z jakiego powodu decydujemy się na zmianę starego urządzenia na nowe, powinniśmy najpierw zastanowić się, czy lepiej kupić klasyczny komputer stacjonarny, czy może nowoczesny laptop. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Mobilność i wydajność to najważniejsze cechy

Zarówno tradycyjny PC, jak i laptop mają swoje zalety i wady, dlatego musimy bardzo uważnie się z nimi zapoznać, aby podjąć słuszną decyzję. Komputer stacjonarny charakteryzuje się:

  • możliwością łatwej modyfikacji, co wpływa na zwiększenie jego żywotności
  • posiadaniem wydajnych podzespołów, dzięki czemu idealnie nadaje się do zaawansowanej pracy (np. grafika komputerowa, projektowanie wnętrz, nowe, wymagające gry); zwłaszcza komputer stacjonarny hp jest sprzętem szybkim i radzi sobie z każdym nowym programem
  • większą ilością miejsca niż komputer przenośny
  • koniecznością posiadania urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, monitor, klawiatura itp.

Z kolei laptop posiada następujące cechy:

  • jest to sprzęt mobilny i kompaktowy, więc można go zabierać ze sobą prawie wszędzie (warto zwrócić uwagę zwłaszcza na laptopy Apple tego rodzaju https://cebit-it.pl/22-laptopy-apple, polecane na forach internetowych ze względu na wyjątkową lekkość)
  • nie wymaga dodatkowych akcesoriów
  • nie ma możliwości jego rozbudowania (z wyjątkiem RAM i dysku)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 10 =