Konstrukcje żelbetonowe – co zawierają?

Spośród bardzo wielu materiałów powszechnie wykorzystywanych do tworzenia solidnych i trwałych konstrukcji budowlanych, wyróżnić można jeden z najlepszych, a mianowicie żelbeton, wynaleziony w XXI wieku. Jest to wzmocniona mieszanina betonu, z której formuje się wspomniane konstrukcje lub całe monolityczne obiekty, wykorzystując różnego rodzaju formy.

Znajduje zatem szerokie zastosowanie w budownictwie, gwarantując wysoką jakość, wytrzymałość i trwałość realizowanych projektów. Konstrukcje wykonane z jego pomocą możemy spotkać na każdym kroku. Warto jednak wiedzieć, że do ich stworzenia potrzebne są również istotne elementy

.
Co zawierają konstrukcje żelbetonowe?

Zazwyczaj posiadają pręty zbrojeniowe, których zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji. Całe zbrojenie wykonywane jest z wiotkich prętów stalowych, które oprócz realizowania dobrego osadzenia, przenoszą przeciążenia mechaniczne. Oprócz nich w konstrukcji tego typu znaleźć się mogą płaskowniki oraz pręty zbrojeniowe innych rodzajów, których przykładem może być pręt żebrowany fi 6.

Zadaniem tych elementów jest jeszcze większe wzmocnienie konstrukcji, lecz z reguły nasycenie zbrojenia w żelbetonie jest na tyle wysokie, że zazwyczaj nie jest to konieczne. Płaskowniki stalowe w cenie prętów są jednak przydatne i warto, aby dodatkowo znalazły się w żelbetonie.

Prócz wspomnianych komponentów w żelbetonie mogą znaleźć się także specjalne podpory stalowe. Przede wszystkim w skład żelbetonu wchodzi zatem stal w różnej zarówno mniejszej, jak i większej postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − dziewięć =