Lakier samochodowy – jakie funkcje pełni?
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lakier samochodowy – jakie funkcje pełni?

Lakiery samochodowe składają się z trzech głównych części: pigmentu, żywicy i utwardzacza. Pigment nadaje farbie kolor, a także pomaga chronić przed promieniami UV poprzez ich pochłanianie. Żywica jest związkiem organicznym, który wiąże wszystkie inne składniki w powłoce. Utwardzacz działa jako katalizator reakcji pomiędzy żywicą a rozpuszczalnikami, które odparowują podczas suszenia. Istnieje wiele różnych rodzajów żywicy stosowanych w nowoczesnych farbach dzisiaj, w tym akryle, uretany i epoksydy.

Lakier na Twoim samochodzie chroni go przed żywiołami, a także jest głównym czynnikiem jego wyglądu. Kolor, połysk i tekstura lakieru samochodu może być łatwo uszkodzony przez niewłaściwą opiekę lub zaniedbanie. Ochrona lakieru pojazdu jest ważną częścią każdej rutyny pielęgnacyjnej.

Ochrona gołej blachy

Część metalowa pojazdu jest podatna na rdzę, jeśli nie jest chroniona farbą. Rdza może wystąpić, gdy wilgoć dostaje się do metalu i zaczyna jeść na nim. Bez odpowiedniej ochrony, może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy jesteś zaparkowany w domu lub w garażu. Goły metal Twojego pojazdu potrzebuje ochronnej warstwy lakieru, aby zapobiec takim uszkodzeniom.

Ochrona przed promieniami UV

Farba pomaga utrzymać promienie UV od uszkodzenia wnętrza samochodu, jak również jego elementów zewnętrznych. Farba zapewnia ochronę przed blaknięciem, pękaniem i odpryskiwaniem spowodowanym wystawieniem na działanie promieni słonecznych i ciepła. Farba chroni również przed blaknięciem spowodowanym przez ekspozycję na światła fluorescencyjne w garażach i budynkach biurowych.

Farba samochodowa dodaje stylu

Kolejną ważną funkcją lakieru samochodowego jest jego rola w stylizacji pojazdu. Wiele osób wybiera swoje pojazdy w oparciu o opcje kolorystyczne dostępne u producenta lub dealera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kondensator – co warto wiedzieć o tym urządzeniu?
Kondensator – co warto wiedzieć o tym urządzeniu?
Co to jest kondensator? Kondensator to urządzenie, które przechowuje i uwalnia ładunek elektryczny. Jest on powszechnie stosowany w obwodach elektronicznych […]
Na czym polega auto detailing i jak dużą rolę odgrywa w pielęgnacji aut oraz ich sprzedaży?
Na czym polega auto detailing i jak dużą rolę odgrywa w pielęgnacji aut oraz ich sprzedaży?
Każdy właściciel samochodu osobowego przynajmniej raz w życiu spotkał się zapewne z pojęciem auto detailingu. To nic innego jak proces […]
Jak wyczyścić dywan sodą?
Jak wyczyścić dywan sodą?
Sprzątając dom, warto używać jak najmniej chemii. Jest szkodliwa dla ludzi i dla środowiska. Bogactwo naturalnych środków czyszczących można znaleźć […]
Ostatnie wpisy