Lakier samochodowy – jakie funkcje pełni?
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lakier samochodowy – jakie funkcje pełni?

Lakiery samochodowe składają się z trzech głównych części: pigmentu, żywicy i utwardzacza. Pigment nadaje farbie kolor, a także pomaga chronić przed promieniami UV poprzez ich pochłanianie. Żywica jest związkiem organicznym, który wiąże wszystkie inne składniki w powłoce. Utwardzacz działa jako katalizator reakcji pomiędzy żywicą a rozpuszczalnikami, które odparowują podczas suszenia. Istnieje wiele różnych rodzajów żywicy stosowanych w nowoczesnych farbach dzisiaj, w tym akryle, uretany i epoksydy.

Lakier na Twoim samochodzie chroni go przed żywiołami, a także jest głównym czynnikiem jego wyglądu. Kolor, połysk i tekstura lakieru samochodu może być łatwo uszkodzony przez niewłaściwą opiekę lub zaniedbanie. Ochrona lakieru pojazdu jest ważną częścią każdej rutyny pielęgnacyjnej.

Ochrona gołej blachy

Część metalowa pojazdu jest podatna na rdzę, jeśli nie jest chroniona farbą. Rdza może wystąpić, gdy wilgoć dostaje się do metalu i zaczyna jeść na nim. Bez odpowiedniej ochrony, może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy jesteś zaparkowany w domu lub w garażu. Goły metal Twojego pojazdu potrzebuje ochronnej warstwy lakieru, aby zapobiec takim uszkodzeniom.

Ochrona przed promieniami UV

Farba pomaga utrzymać promienie UV od uszkodzenia wnętrza samochodu, jak również jego elementów zewnętrznych. Farba zapewnia ochronę przed blaknięciem, pękaniem i odpryskiwaniem spowodowanym wystawieniem na działanie promieni słonecznych i ciepła. Farba chroni również przed blaknięciem spowodowanym przez ekspozycję na światła fluorescencyjne w garażach i budynkach biurowych.

Farba samochodowa dodaje stylu

Kolejną ważną funkcją lakieru samochodowego jest jego rola w stylizacji pojazdu. Wiele osób wybiera swoje pojazdy w oparciu o opcje kolorystyczne dostępne u producenta lub dealera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Budownictwo przemysłowe – dobry projekt to podstawa
Budownictwo przemysłowe – dobry projekt to podstawa
Budynki przemysłowe to inwestycje, które wymagają dużych nakładów finansowych. W związku z tym każdy ich etap powinien być dokładnie przemyślany, […]
Co wchodzi w skład odzieży roboczej?
Co wchodzi w skład odzieży roboczej?
Każda praca wymaga założenia odpowiedniej odzieży. Inaczej to wygląda w przypadku pracowników biurowych i handlowych, inaczej w fabryce na linii […]
Jak rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem?
Jak rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem?
Nurkowanie daje niesamowite możliwości eksplorowania podwodnych głębin. Jest to sport, który uprawiać może praktycznie każdy, kto nie cierpi na poważne […]
Ostatnie wpisy