Jakie urządzenia są przydatne do precyzyjnej obróbki?

Obróbka części metalowych nie jest łatwa, ze względu na to, że większość blach wykazuje się dużą twardością. Przez to utrudnione jest ich przecinanie, wyginanie, a nierzadko także łączenie (wykonywanie otworów pod śruby itp). W profesjonalnych zakładach przemysłowych stosuje się różne maszyny, które mają za zadanie ułatwić, przyspieszyć, lub nawet całkowicie zautomatyzować ten proces. 

Docinanie arkuszy blachy

Zanim jakikolwiek element zacznie być formowany, należy z arkusza blachy wyciąć taki fragment, który będzie potrzebny do jego wykonania. Cięcia tego typu powinny być wykonywane precyzyjnie, a w przypadku produkcji przemysłowej istotna jest też szybkość. Tutaj przydatne będą przecinarki taśmowe, które są obecnie na wyposażeniu praktycznie każdego przedsiębiorstwa produkującego podzespoły metalowe dla przemysłu czy motoryzacji. O specyfikacji takich urządzeń można dowiedzieć się więcej na http://www.str-faktor.com/oferta/jaespa-przecinarki-tasmowe.html.

Trwałe łączenie fragmentów

W przypadku elementów metalowych wykonywanych dla przemysłu motoryzacyjnego (np. karoserie samochodów i ich elementy), w pierwszej fazie przygotowuje się półprodukty. Są to odpowiednio docięte i wygięte fragmenty, które następnie należy zespolić w całość. Obecnie rzadko stosuje się spawanie, o wiele popularniejsze są zgrzewarki. Za ich pomocą metal jest miejscowo roztapiany, dzięki czemu można uzyskać mocną i wytrzymałą spoinę. Istotny jest fakt, iż nie ma konieczności dodawania obcego spoiwa (jak przy spawaniu), a temperatura operacji jest mniejsza. Powoduje to, że zgrzewy są o wiele bardziej odporne na korozję od spawów, co w motoryzacji ma znaczenie niebagatelne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − jeden =