Jak bezpiecznie korzystać z wózków widłowych?

Wózki widłowe są kluczowym wyposażeniem firm, które działają w branży logistycznej, handlowej oraz dziedzinach pokrewnych. Kierowane przez operatora pomagają w przewożeniu, przeładowywaniu oraz magazynowaniu produktów o różnych gabarytach i zdecydowanie ułatwiają oraz przyspieszają codzienną pracę. Podczas ich użytkowania najważniejsze jest przestrzeganie zasad BHP oraz po prostu zdrowy rozsądek.

Równie istotne jest dopasowanie wózka widłowego do rodzaju pracy, jaka wykonywana jest w określonym zakładzie. Determinuje to nie tylko przebieg samej pracy, ale później wymianę części do wózków widłowych, wymagane uprawnienia itd. Obecnie najpopularniejsze są wózki spalinowe, gazowe oraz elektryczne.

Podstawowe zasady użytkowania wózków widłowych

Pierwszym i najważniejszych punktem jest regularnie wykonywany serwis wózków widłowych oraz aktualny przegląd. Zapewnia to poprawny stan techniczny pojazdu, umożliwiający jego użytkowanie.Odpowiedzialny jest za to pracodawca. Zasady wyraźnie wskazują, że wózki z mechanicznym napędem muszą mieć taki przegląd wykonywany co najmniej raz do roku. Kiedy pojawi się jakakolwiek usterka należy ją jak najszybciej usunąć, najlepiej poprzez stosowny serwis.

Oprócz regularnego serwisu, podstawową zasadą bezpieczeństwa jest to, że operatorem wózka musi być osoba do tego uprawniona, po szkoleniu zakończonym uzyskaniem certyfikatu. Poza tym, przed rozpoczęciem pracy z wózkiem należy sprawdzić jego stan techniczny, nie przekraczać dozwolonej prędkości i nie pracować z uniesionymi widłami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 17 =