Czym są zawory elektromagnetyczne i do czego są wykorzystywane?

Zawory elektromagnetyczne to rodzaj zaworów, które wykorzystują elektromagnes do sterowania przepływem cieczy lub gazu. Najczęściej zawory elektromagnetyczne są stosowane w samochodach, gdzie służą do sterowania przepływem paliwa, klimatyzacją i innymi funkcjami.

Rodzaje

Istnieje kilka różnych rodzajów zaworów elektromagnetycznych, o różnym zastosowaniu i konstrukcji, o czym można się przekonać chociażby na witrynie http://burkert-polska.pl/. Najczęściej spotykanym typem jest zawór elektromagnetyczny membranowy, który składa się z dwóch głównych części: sprężynującego tłoka, który naciska na membranę (gumopodobną membranę), oraz elektromagnesu, który pociąga za tłok przymocowany do tłoka, aby otworzyć lub zamknąć otwór w membranie.

Sposób działania

Gdy przez elektromagnes przepływa prąd, wytwarza on wokół siebie pole magnetyczne. Gdy pole to oddziałuje z innym magnesem (np. w zaworze elektromagnetycznym), przyciąga trzpień lub twornik tego magnesu. W tym przypadku elektromagnes naciska na twornik – który porusza się w górę i w dół w obudowie – powodując nacisk na jedną stronę membrany, a jednocześnie z równą siłą naciska na drugą stronę. Powoduje to otwarcie lub zamknięcie otworu w membranie, przez który przepływa płyn.

Zalety

Główną zaletą zaworów elektromagnetycznych w porównaniu z innymi typami zaworów jest to, że mogą być sterowane zdalnie. Dzięki temu idealnie nadają się do zastosowań, w których do sterowania układem, który musi być automatycznie włączany i wyłączany, używa się sterownika elektronicznego, takiego jak Arduino, Raspberry Pi lub mikrokontroler.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 8 =