Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – przepisy

Każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać sprawne oświetlenie. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas jazdy nocą, ponieważ dobrze ustawione światła są podstawą bezpieczeństwa. Za każdym razem, gdy któryś z elementów oświetlenia przestaje działać poprawnie konieczna jest jego wymiana, gdyż podczas kontroli policyjnej niesprawne światła są podstawą do wystawienia mandatu. 

W jaki sposób oświetlać tablicę rejestracyjną?

Według przepisów prawa tablica rejestracyjna znajdująca się z tyłu pojazdu powinna być oświetlona lampkami dającymi białą barwę i umożliwiającymi odczytanie zawartych na niej danych nawet w nocy. Jednocześnie oświetlenie to musi być delikatne, aby nie raziło kierowców poruszających się za pojazdem. Najczęściej w tym celu montuję się na plastikowej ramce tradycyjne żarówki. To rozwiązanie ma wielu zwolenników głównie ze względu na łatwy sposób instalacji oraz niewielkie koszty.

Coraz popularniejsze stają się także lampki LED, które dają więcej światła, a jednocześnie pobierają znacznie mniej energii. Są one także zdecydowanie bardziej trwałe i mniej awaryjne, dzięki czemu nie wymagają częstej wymiany. Duży wybór żarówek LED można znaleźć na stronie https://megaled.com.pl/3-lampki-led-tablicy-rejestracyjnej. Warto regularnie sprawdzać, czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej działa poprawnie. Dzięki temu, gdy żarówki przestaną świecić będzie można je od razu wymienić na nowe. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i uchroni od kosztownego mandatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =