Pod jakim kątem wybrać amortyzatory do rowera?

Korzystanie z roweru wymaga stosowania różnych części i podzespołów, w zależności od uwarunkowań terenu czy stylu naszej jazdy. Dotyczy to w szczególności amortyzatorów, które wskutek codziennej eksploatacji są narażone na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza w trakcie jazdy po lesie lub w górach). Rolą tych elementów jest nie tylko tłumienie i pochłanianie wstrząsów, ale też zapewnianie właściwej przyczepności przedniego koła do podłoża. Dlatego też warto co jakiś czas odwiedzić sklep sportowy w celu zakupienia nowych amortyzatorów.

Wskazówki dla początkującego rowerzysty

Amortyzatory rowerowe są odpowiedzialne za minimalizowanie wstrząsów i utrzymanie kół przy ziemi. Przy ich wyborze powinniśmy się kierować właściwościami poszczególnych modeli, w tym zwłaszcza wartością skoku (im wyższa, tym konstrukcja jest w stanie wytrzymać większe obciążenia) oraz wagą (najtańsze modele ważą nawet 2,5 kg, co stanowi ogromne obciążenie — dlatego lepiej wybierać egzemplarze z wyższej półki). Istotny jest również materiał wykonania omawianego produktu. Na rynku znajdziemy wiele różnych amortyzatorów, z których większość kupimy w tym sklepie: https://www.sporti.pl/pol_m_Czesci-rowerowe_Amortyzatory_Przednie-4261.html. Są to modele:

  • sprężynowe — proste w budowie, ich głównym elementem konstrukcyjnym jest stalowa sprężyna; drgania są w tym przypadku tłumione poprzez opór cierny
  • elastomerowe — zrobione z tworzywa sztucznego, charakteryzują się dobrą przyczepnością i tłumieniem wstrząsów; rzadko się psują i są lekkie, ale nie nadają się do użytkowania w niskich temperaturach (tworzywo ulega nadmiernemu stężeniu)
  • olejowo-sprężynowe — wykonane ze stali wzmacnianej chromem i molibdenem, ewentualnie tytanem; olej zapewnia idealne warunki pracy zawieszenia i doskonałe tłumienie drgań i wstrząsów
  • powietrzne — lekkie, zapewniają świetne resorowanie ze względu na powietrze ściskane w komorze, ale z powodu wysokiej czułości są przeznaczone głównie do rowerów miejskich i szosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + 6 =