Sprzęt do spinningu

Wśród osób uwielbiających łowić ryby ogromną popularnością cieszy się obecnie wędkarstwo spinningowe. Jest to metoda polegająca na naprzemiennym zarzucaniu oraz ściąganiu sztucznej przynęty z wykorzystaniem wędki i kołowrotka. Spinningista zazwyczaj jest aktywny i nie czeka na rybę w jednym miejscu, ale chodzi wzdłuż brzegu akwenu wodnego bądź płynie łódką. W ten konkretny sposób łowi się przede wszystkim drapieżne gatunki, takie jak choćby szczupaki, sandacze, sumy, bolenie czy okonie. 

Bez odpowiedniej wędki ani rusz

Podstawowym sprzętem niezbędnym do łowienia metodą spinningową jest wędka, która powinna mieć długość od 2,4 do maksymalnie 2,8 m (w zależności od wzrostu użytkownika) oraz gwarantować ciężar wyrzutu na poziomie 5-25 g. Pożądane elementy w konstrukcji kija to w szczególności: wytrzymały uchwyt (najlepiej korkowy), ergonomiczne mocowanie kołowrotka, smukłe blanki i dolnik sięgający do łokcia.

Drugi wymagany składnik ekwipunku spinningowego to stosunkowo lekki i estetycznie wyglądający kołowrotek – koniecznie z rotorem dającym przepływ powietrza, specjalnym systemem anty rewers oraz regulacją hamulca. Zalecany jest mechanizm umożliwiający nawijanie żyłki techniką krzyżową. Oprócz tego z pewnością przydadzą się plecionki, czyli specyficzne linki stworzone z wielu włókien, które w przeciwieństwie do zwykłych żyłek są znacznie mniej rozciągliwe i bardziej wytrzymałe. Pozostałe istotne elementy wyposażenia to m.in.: sztuczne przynęty imitujące żywe rybki lub żaby (woblery, błystki, ogonki, cykady, twistery itp.), siatka do przechowywania złowionych ryb, podbierak i echosonda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =