Z jakich materiałów powinna być zrobiona pościel?

Dobra pościel jest gwarancją zarówno udanego wypoczynku, jak i braku problemów z praniem czy prasowaniem. Powinna się charakteryzować estetycznym wyglądem, dużą miękkością oraz wystarczającą przewiewnością, tak aby nasza skóra mogła swobodnie oddychać. W sklepach stacjonarnych i internetowych takich jak m.in. https://darymex.pl znajdziemy wiele tego typu produktów wykonanych z różnych materiałów. Każdy z nich posiada określone zalety i wady, dlatego warto je pokrótce omówić.

Bawełna, jedwab, a może mikrofibra?

Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że najlepszą pościelą jest zdecydowanie ta wykonana z materiałów naturalnych, czyli np. wełny, bawełny czy choćby jedwabiu. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ produkty te zapewniają doskonałą wentylację i odprowadzają wilgoć, co ma bezpośredni wpływ na komfortowy snu – chodzi głównie o nie pocenie się.

Warto podkreślić, że wymienione materiały służą do wyrobu takich tkanin pościelowych, jak:

  • perkal – tkanina gruba, gładka i przyjemna w dotyku, ale wymagająca prasowania
  • flanela – ciepła, trwała i niezwykle miękka tkanina, przeważnie o wełnianej powierzchni, ale mająca tendencję do mechacenia się
  • satyna – może być zrobiona z jedwabiu lub bawełny, jest stosunkowo delikatna i przewiewna, więc idealnie nadaje się na lato
  • kora – jej zaletą jest niska cena i odporność na gniecenie, a wadą szorstkość
  • adamaszek – wykonany z bawełny albo wełny, dobry jakościowo, ale tylko w wersji o grubym splocie

Mimo że pościel wykonana z materiałów naturalnych jest nadal najbardziej pożądana, na rynku można też dostać produkty z tkanin syntetycznych. Godna polecenia jest przede wszystkim pościel 200×220 z mikrofibry, która jest tkaniną miłą w dotyku i oddychającą, a na dodatek nie podrażnia skóry i nie powoduje alergii. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie wymaga prasowania, co dla wielu osób może mieć kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − 8 =