Tanie i ekologiczne – najlepsze rodzaje opałów do ogrzewania domu

Ogrzewanie domu to bardzo szeroki temat, który zazwyczaj sprowadzamy jedynie do kwestii niskich kosztów. Są one bardzo ważne w gospodarstwie domowym – trzeba jednak pamiętać również o środowisku naturalnym. Wybierajmy więc takie rodzaje opału, które nie będą negatywnie na to środowisko wpływać, a jednocześnie nie wydrenują naszej kieszeni. Przedstawiamy poniżej kilka rodzajów opału, które spełniają obydwie powyższe cechy. Dzięki nim z pewnością zimą będzie nam ciepło, a jednocześnie powietrze wokół naszego domu będzie czyste.

Ekologiczny węgiel

Może się na pierwszy rzut oka wydawać, że palenie węglem musi oznaczać kłęby czarnego dymu z komina i sadzę rozniesioną po całym podwórku. Okazuje się jednak, że jeżeli posiadamy nowoczesny piec, który potrafi spalić węgiel prawidłowo i do końca, z komina wydostawać będzie się jedynie niewielki obłok pary wodnej. Do tego celu potrzebujemy jednak również przyjaznego dla środowiska paliwa, którym jest między innymi ekogroszek Skarżysko-Kamienna posiada kilka dużych składów, gdzie bez problemu zakupimy ten opał.

Drewno z odpadów

W tradycyjnych kotłach węglowych można też palić drewnem. Nadają się do tego również kotły zasypowe, potrzebują jednak specjalnie przygotowanego paliwa. Takim jest pellet, który powstaje z odpadów drewnianych, które są naturalnym efektem obróbki tego materiału między innymi w zakładach produkujących meble. Odpady są ściskane przez prasę hydrauliczną, dzięki czemu powstają niewielkie „bryłki”. Te nie tylko są bardzo ekologiczne podczas spalania, ale również są tańsze od węgla i nadają się do palenia praktycznie w każdym rodzaju pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =