Bawełna to krzew rosnący na plantacjach i osiągający zazwyczaj wysokość około jednego metra. Po upływie pół roku zbierane są z niego specyficzne włókniste torebki owocowe, które następnie służą m.in. do wyrobu materiału tekstylnego o różnorakim zastosowaniu. Produkuje się z niego nie tylko ubrania, zasłony czy pościel, ale również filtry do kawy, materiały medyczne (np. opatrunkowe) oraz liczne wyroby kosmetyczne. Wyróżniamy m.in. bawełnę organiczną, satynę, woal i gabardynę.
Bawełna jako materiał posiada znacznie więcej zalet aniżeli wad. Jej największymi atutami są przede wszystkim niewygórowana cena, higieniczność oraz spora wytrzymałość na uszkodzenia. Jest to tkanina oddychająca (doskonale przepuszcza powietrze) i posiadająca dużą zdolność do pochłaniania wilgoci (higroskopijność na poziomie około 25%), dlatego idealnie nadaje się dla osób ceniących sobie wysoki komfort w trakcie chodzenia po mieście czy spania (ubrania, pościel itp.). Poza tym bawełna jest bardzo odporna na brud i wysokie temperatury, dzięki czemu można ją bez problemu regularnie prać i prasować. Oto jej pozostałe zalety:
– jest niepodatna na rozciąganie – jeśli jest mokra, wówczas owa wytrzymałość jest zwiększona jeszcze o co najmniej 30% (ubrania i inne wyroby można wyżymać po praniu bez obaw o efekt końcowy)
– posiada zdolność do utrzymywania ciepła – ten parametr zależy przede wszystkim od jej rodzaju (ta o grubszym splocie grzeje bowiem znacznie bardziej, natomiast o cienkim splocie wykazuje raczej tendencję do delikatnego chłodzenia)
– nie uczula – jedynie sporadycznie zdarza się, że omawiany materiał wywoła u kogoś alergię albo podrażni skórę (winowajcami są wówczas najczęściej barwniki, a nie samo włókno)
nie elektryzuje się
– znakomicie się barwi – dlatego wykonuje się z niej liczne elementy garderoby i wyroby tekstylne, takie jak choćby pościel
– wykazuje odporność na ścieranie