Zalety bawełnianego materiału

Bawełna to krzew rosnący na plantacjach i osiągający zazwyczaj wysokość około jednego metra. Po upływie pół roku zbierane są z niego specyficzne włókniste torebki owocowe, które następnie służą m.in. do wyrobu materiału tekstylnego o różnorakim zastosowaniu. Produkuje się z niego nie tylko ubrania, zasłony czy pościel, ale również filtry do kawy, materiały medyczne (np. opatrunkowe) oraz liczne wyroby kosmetyczne. Wyróżniamy m.in. bawełnę organiczną, satynę, woal i gabardynę. 

Duża wytrzymałość to najbardziej ceniona właściwość 

Bawełna jako materiał posiada znacznie więcej zalet aniżeli wad. Jej największymi atutami są przede wszystkim niewygórowana cena, higieniczność oraz spora wytrzymałość na uszkodzenia. Jest to tkanina oddychająca (doskonale przepuszcza powietrze) i posiadająca dużą zdolność do pochłaniania wilgoci (higroskopijność na poziomie około 25%), dlatego idealnie nadaje się dla osób ceniących sobie wysoki komfort w trakcie chodzenia po mieście czy spania (ubrania, pościel itp.). Poza tym bawełna jest bardzo odporna na brud i wysokie temperatury, dzięki czemu można ją bez problemu regularnie prać i prasować. Oto jej pozostałe zalety:

– jest niepodatna na rozciąganie – jeśli jest mokra, wówczas owa wytrzymałość jest zwiększona jeszcze o co najmniej 30% (ubrania i inne wyroby można wyżymać po praniu bez obaw o efekt końcowy)

– posiada zdolność do utrzymywania ciepła – ten parametr zależy przede wszystkim od jej rodzaju (ta o grubszym splocie grzeje bowiem znacznie bardziej, natomiast o cienkim splocie wykazuje raczej tendencję do delikatnego chłodzenia) 

– nie uczula – jedynie sporadycznie zdarza się, że omawiany materiał wywoła u kogoś alergię albo podrażni skórę (winowajcami są wówczas najczęściej barwniki, a nie samo włókno)

nie elektryzuje się 

– znakomicie się barwi – dlatego wykonuje się z niej liczne elementy garderoby i wyroby tekstylne, takie jak choćby pościel

– wykazuje odporność na ścieranie 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć + 19 =