Co ma wpływ na smak wina?

Polacy coraz częściej sięgają po wino, ponieważ jest to trunek niezwykle aromatyczny i orzeźwiający, a przez to idealnie nadający się do picia na co dzień. Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne wina wytrawne i półwytrawne, jak i słodkie, białe oraz musujące. Przy wyborze omawianego alkoholu duże znaczenie ma przede wszystkim jego smak, który zależy od kilku istotnych czynników. Doskonałej jakości wina kupimy m.in. na https://www.profilwino.pl/.

Klimat i sposób tłoczenia to kluczowe czynniki

Na smak wina ogromny wpływ ma pogoda, w tym zwłaszcza temperatura i opady deszczu. W zbyt gorącym i wilgotnym klimacie winogrona stają się nadmiernie słodkie, a także pozbawione pożądanego aromatu. Z kolei w klimacie chłodnym i suchym owoce nie mają szans na to, aby całkowicie dojrzeć. Z tego względu najlepsze wina wytwarza się w stosunkowo łagodnej, ale wystarczająco ciepłej strefie śródziemnomorskiej. Godne polecenia są w szczególności półwytrawne trunki francuskie oraz francuskie, dostępne w tym sklepie internetowym: https://www.profilwino.pl/pl/c/Polwytrawne/67.

Całkiem niezłe alkohole tego rodzaju produkowane są też w Stanach Zjednoczonych, Chile oraz Australii. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na smak wina jest sposób jego tłoczenia – nie wolno tego robić zbyt mocno, ponieważ może to skutkować wydobyciem nadmiernej ilości tanin ze skórek i w konsekwencji brakiem należytej głębi smaku. Ostatnim decydującym parametrem jest poziom cierpkości, stanowiący potwierdzenie złożoności trunku. Pod tym względem prym wiodą oczywiście wina typowo wytrawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − siedem =