Dostępność na rynku różnego rodzaju siatek, przeznaczonych do zupełnie odmiennych od siebie celów, naprawdę przytłacza. Są takie przeznaczone specjalnie na ogrodzenia domów i zakładów przemysłowych, ale także takie, które powleczone miękkim, zielonym PCV najlepiej nadają się na siatki ochronne do wolier hodowlanych. Są sztywne siatki leśne, które chronią przed dzikimi zwierzętami uprawy, a także drobne siatki filtracyjne, używane wszędzie tam, gdzie trzeba przefiltrować płyn i zatrzymać wydostające się z jego strumieniem drobiny. Dziś jednak skupimy się na siatkach cięto-ciągnionych. Co to jest? Do czego służy?
Siatka cięto-ciągniona, to siatka o wyjątkowej specyfikacji. Jest sztywna i dosyć gruba, przez co znajduje zastosowanie przede wszystkim jako materiał osłonowy. Bardzo często wykorzystuje się ją jako materiał osłonowy. Na różnych etapach produkcji odwijaki, siatkarki, walce oraz prostowarki i prasy rozciągają, tną i nadają kształt ponacinanym i rozciąganym kawałkom blach. Jest to proces bezodpadowy i pozwala na maksymalne wykorzystanie materiału, który nabiera ogromnej wytrzymałości. Proces wytwarzania siatki można zobaczyć m.in. tutaj: http://gozbet.pl/linia-do-produkcji-siatki-cieto-ciagnionej/. Od razu widać, że to dosyć skomplikowana sprawa.
Z tego rodzaju siatki robione są kratki osłaniające otwory wentylacyjne, ale spotyka się je także jako elementy zewnętrznej architektury czy w meblach biurowych, takich jak szafy wentylowane. Niekiedy widuje się je nawet jako oryginalne elementy wykończenia domowych wnętrz!