Czy gluten jest szkodliwy dla naszego zdrowia?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy gluten jest szkodliwy dla naszego zdrowia?

Gluten to białko zbożowe, które występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu. Gluten jest białkiem, które zapewnia elastyczność i strukturę ciasta chlebowego. Pomaga w wyrastaniu chleba poprzez zatrzymywanie pęcherzyków dwutlenku węgla podczas fermentacji.

Diety bezglutenowe stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, ale niektórzy krytykują ten trend. W rzeczywistości, dieta bezglutenowa została nazwana przez niektórych ekspertów „dietą fad”.

Czy jest ona szkodliwa? Czy istnieją jakiekolwiek dowody naukowe, które wspierają nietolerancję lub wrażliwość na gluten?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Gluten może być szkodliwy dla naszego zdrowia, jeśli jest spożywany w dużych ilościach przez długi czas.

Alergia na gluten a nietolerancja

Nietolerancja oznacza, że Twój organizm nie trawi lub nie wchłania prawidłowo składników odżywczych z pokarmów, ponieważ ma problemy z rozkładaniem pewnych składników tych pokarmów. Najczęstsze rodzaje nietolerancji pokarmowych to nietolerancja laktozy, nietolerancja fruktozy i nietolerancja glutenu.

Nietolerancja glutenu to reakcja immunologiczna na białka glutenu znajdujące się w pszenicy, życie i jęczmieniu; powoduje ona uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego i uniemożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Objawy obejmują biegunkę, ból brzucha i wzdęcia po spożyciu pokarmów zawierających gluten. Ten rodzaj nietolerancji występuje najczęściej u osób, które mają celiakię lub nieceliakalną wrażliwość na gluten. Osoby, które nie tolerują glutenu mogą zaopatrzyć się w żywność bezglutenową przykładowo na stronie https://bezgluten.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobre buty do biegania – Na co zwracać uwagę?
Dobre buty do biegania – Na co zwracać uwagę?
Każdy biegacz ma inny typ stopy, a najlepsze buty do biegania dla Ciebie będą się różnić w zależności od Twoich […]
Do czego służą śruby imbusowe?
Do czego służą śruby imbusowe?
W budownictwie i przemyśle wykorzystuje się wiele drobnych akcesoriów, które służą do łączenia ze sobą różnorodnych konstrukcji. Jednymi z nich […]
Zawory regulacyjne – jak działają i gdzie są stosowane?
Zawory regulacyjne – jak działają i gdzie są stosowane?
Rozwiązania w zakresie automatyki budynkowej mają zastosowanie w wielu systemach, potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Co ważne – niezawodne systemy potrzebne […]
Ostatnie wpisy