Transformatory to urządzenia, które przenoszą energię elektryczną z jednego obwodu do drugiego. Podstawową funkcją transformatora jest zmiana poziomu napięcia lub prądu.
Transformatory to urządzenia elektryczne, które przenoszą energię elektryczną z jednego obwodu do drugiego. Są one używane do dopasowania napięcia źródła prądu zmiennego (AC) do napięcia pożądanego w obciążeniu. Transformator składa się z dwóch lub więcej zwojów izolowanego drutu nawiniętych wokół wspólnego żelaznego rdzenia. Liczba zwojów, zwanych uzwojeniami, decyduje o tym, jak duże napięcie jest wytwarzane. Transformatory mogą być również wykorzystywane do zwiększania lub zmniejszania napięcia poprzez zastosowanie wielu cewek po każdej stronie transformatora.
Najwcześniejsze transformatory były używane do przekształcania prądu zmiennego (AC) z jednego poziomu napięcia na inny. Obecnie większość transformatorów jest przeznaczona do pracy z wysokonapięciowym prądem stałym (HVDC). Transformatory do zastosowań AC mają zazwyczaj napięcie wejściowe w zakresie od 100 kilowoltów (kV) do 1 gigawolta (GV), natomiast transformatory HVDC mają napięcie wejściowe w zakresie od 1 kV do 800 kV.
Oznakowanie transformatora odbywa się zazwyczaj na tabliczce znamionowej. Tabliczka znamionowa opisuje typ, napięcie i prąd znamionowy, częstotliwość oraz moc znamionową dla każdego uzwojenia transformatora. Oznaczenie transformatora – partex.pl to strona internetowa na której zakupisz odpowiednie oznaczenia.