CB radio – niezastąpiony sprzęt podczas wielu sytuacji na drodze

CB Radio to wynaleziony w latach 40. XX wieku naziemny mobilny system łączności radiowej, umożliwiający dwukierunkową komunikację głosową na krótkich dystansach. Jako urządzenia komunikacyjne, CB radio wykorzystuje radiotelefony, które wspierają łączność na czterdziestu kanałach w paśmie 27 MHz, a także w paśmie VHF (30 MHz-300 MHz). Z CB radia korzystają zarówno służby mundurowe oraz ratownicze, jak i taksówkarze czy prywatni kierowcy. Poprzez używanie radia CB na kanale nr 19, możesz dowiadywać się o bieżących zdarzeniach, a jednocześnie informować innych kierowców o utrudnieniach i kontrolach w ruchu drogowym. Kanał nr 9 umożliwia natomiast powiadamianie służb mundurowych i ratowniczych. Oferta sklepu AVT obejmuje praktyczne wyposażenie w sprzęt do komunikacji przez CB radio, tj. anteny, głośniki zewnętrzne i podkładki magnetyczne pod anteny.

Jak działa CB radio?

W normalnym trybie pracy, przy włączonym zasilaniu, system CB radio jest ustawiony domyślnie w trybie odbioru, aby móc przekazywać transmisję sygnału radiowego z innych radiotelefonów na tym samym kanale. W celu zadania pytania lub wysłania powiadomienia głosowego do pozostałych odbiorców należy nacisnąć przycisk nadawania.. Użytkownicy kanału muszą rozmawiać na zmianę, gdyż transmisja przez CB radio odbywa się w półdupleksie – jest to metoda przekazywania sygnałów, w której jednocześnie tylko jeden użytkownik może wysłać informację do pozostałych osób, podobnie jak to odbywa się  w przypadku komunikacji przez walkie-talkie. Moc nadajnika została ograniczona do 4W na terenie państw UE. W zależności od specyfikacji samego radia, anteny oraz uwarunkowań terenu, radio CB ma zasięg od około 5 do 32 km, czasem umożliwiając także komunikację na znacznie większe odległości. Co więcej, w przeciwieństwie do korzystania z urządzeń do komunikacji krótkofalowej, CB radio nie wymaga licencji.

Głośniki i anteny do CB radio

W każdym systemie CB radio niezbędny jest głośnik, dzięki któremu możesz usłyszeć przychodzące sygnały i wiadomości od innych kierowców. Jednak lokalizacja głośników może się różnić. Chociaż najczęściej umiejscowione są na spodzie radia, w niektórych modelach głośniki znajdują się również z przodu odbiornika. Ponadto prawie wszystkie CB obsługują też głośniki zewnętrzne, umożliwiając używanie głośnika o większej mocy. Niezależnie od tego, czy Twoje radio CB jest zamontowane pod fotelem, czy lubisz jeździć z opuszczonymi szybami bocznymi, jeśli masz problemy z uzyskaniem dostatecznie dobrej głośności komunikatów ze swojego CB Radio/skanera, zdecydowanie powinieneś sprawdzić naszą ofertę zewnętrznych głośników. W sklepie znajdziesz ponadto anteny wyposażone w standardowy gwint montażowy o średnicy 12,5 mm lub płaską podstawę do montażu na magnes. W zależności od modelu, oferowane przez nas anteny do CB przeznaczone są na pasmo w zakresie 26MHz – 28,5MHz. Umożliwiamy również zamówienie podkładek magnetycznych pod anteny oraz przewodów połączeniowych do stacji CB radio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − trzy =