Na jakie parametry opony zwracać uwagę przy zakupie?

Żadna opona samochodowa nie jest wieczna. Powoduje to, że należy regularnie wymieniać ogumienie, ponieważ zbyt stare nie oferuje już odpowiedniej przyczepności. Jazda na wyjątkowo starych gumach to dodatkowo ryzyko wystrzału, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi. Sprawdzamy w jaki sposób wybrać nowe opony dla naszego auta, by na pewno pasowały i oferowały wystarczająco duża przyczepność.

Najważniejsze parametry

Zanim wybierzemy nowe gumy, musimy wiedzieć o kilku istotnych parametrach. Są nimi rozmiar felgi, szerokość opony oraz jej profil. Zazwyczaj wartości te podawane są jedna po drugiej w następującym ciągu: 165/65/13. Przykład ten oznacza oponę o szerokości 165 mm, jej profil (wysokość) to 65% szerokości – tutaj 107,25 mm, oraz jest ona przeznaczona dla felgi o rozmiarze (średnicy) 13 cali. Takie ogumienie produkuje np. firma Maxxis Opony oczywiście różnią się w zależności od konkretnego pojazdu, należy więc odczytać powyższe wartości z brzegu naszych starych gum.

Letnie i zimowe, czy całoroczne?

Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy zamiast dwóch kompletów na lato i zimę kupić tylko jeden. Dzięki temu odpadnie nam też konieczność jeżdżenia do wulkanizatora dwa razy w roku. Na rynku znajdziemy mnóstwo producentów, którzy posiadają w swojej ofercie gumy całoroczne (inaczej wielosezonowe), może to być np. Nexen. Tego typu ogumienie polecane jest osobom, które nie mają zbyt mocnych i dużych aut, a jeżdżą przede wszystkim po mieście. Jeżeli natomiast nasze auto ma ponad 100 koni i sporo jeździmy w trasie, to lepiej zainwestować w dwa odrębne komplety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 2 =