Dlaczego pod wpływem helu zmienia nam się głos?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego pod wpływem helu zmienia nam się głos?

Na pewno nie raz spotkaliśmy się z tym albo w życiu realnym, albo na filmie, kiedy ktoś po wciągnięciu w płuca helu zaczyna śmiesznie mówić. Ma cienki i wysoki głos, podobny do krasnoludka albo jakiejś innej postaci z bajki. Może nawet sami tak robiliśmy. Jest to zawsze świetna i bardzo śmieszna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zabawa, która może nie mieć końca. Dlaczego dzieje się tak, że po napełnieniu płuc helem na kilka sekund zmienia nam się głos?

Hel jest pierwiastkiem chemicznym pozyskiwanym głównie z gazu ziemnego. Jedną z jego właściwości jest to, iż prędkość dźwięku płynącego w helu jest trzy razy większa, niż w powietrzu. Stąd w skrócie bierze się cienki głos po dostaniu się do płuc tego pierwiastka. Rozwijając to spostrzeżenie należy także skupić się na zależności jaka zachodzi pomiędzy stopniem natężenia głosu a częściami ośrodka mowy. Wysokość głosu jest zależna od częstotliwości ich drgań – kiedy są częstsze to dźwięk rozchodzi się szybciej, co wiąże się z podniesieniem tonu głosu. Po wprowadzeniu w płuca helu staje się więc on wyższy, aż do czasu ulotnienia się go z dróg oddechowych.

Ściślej rzecz biorąc nasza krtań to komora rezonansowa, w której następuje różnorodna częstotliwość drgań strun głosowych, w jakie wprawiane są one poprzez przepływające powietrze, a w tym przypadku przepływający hel. Dźwięk w helu drga szybciej a wynikiem tego jest podniesienie częstotliwości głosu.

Zabawy głosem przy wykorzystaniu helu są naprawdę śmieszne, jednak należy pamiętać, że trzeba z tym uważać. Jeden raz w zupełności wystarczy, gdyż przy większej ilości takich oddechów może dojść do niedotlenienia czy zalegania helu w układzie oddechowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Max 15.12.2017

    hahaha, bardzo zawsze chcialam się nawdychać takiego powietrza i mówić śmiesznym głosem!!!! :D:D hahahaha

Rekomendowane
Jak zapewnić swoim wózkom widłowym bezawaryjną możliwość pracy?
Utrzymanie wózka widłowego w jak najlepszym stanie technicznym może się wydawać zadaniem trudnym. Czy jest tak w rzeczywistości? Wszystko zależy […]
Jakie muszą być kamery do monitoringu
Jakie muszą być kamery do monitoringu
Monitoring to instalacja, która spełnia bardzo ważną funkcję przy wielu budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. Jego najważniejszą częścią […]
Jakich rzeczy mogą się nauczyć dzieci będąc w przedszkolu?
Jakich rzeczy mogą się nauczyć dzieci będąc w przedszkolu?
Przedszkole to ważny okres dla dziecka, w którym się uczy i rozwija. Jest to pierwszy rok, w którym dzieci mają […]
Ostatnie wpisy