Gdzie można się zbadać pod kątem występowania chorób genetycznych?

Pierwsze badania sprawdzające, czy organizmu nie toczy określona choroba, są robione zaraz po przyjściu dziecka na świat. Do grupy sprawdzanych chorób należy wtedy na przykład fenyloketonuria. Dorośli ludzie sprawdzają zwykle nietolerancje pokarmowe, przeprowadzając choćby celiakia badanie cena którego nie jest wcale wygórowana, a może być trafnym przykładem jednego z najczęściej wykonywanych ze względu na częstotliwość jej występowania.

Jakie choroby genetyczne są najbardziej rozpowszechnione?

W późniejszych latach nie ma już badań, które byłyby wykonywane rutynowo – każda osoba, która zechce się sprawdzić, jest więc zdana tylko na siebie i swoje spostrzeżenia lub przypuszczenia. Zdecydowanie warto się zbadać, jeśli w rodzinie wystąpiły już nowotwory, czy nietolerancje laktozy, glutenu lub innego składnika pokarmowego.. Osoby zainteresowane sprawdzeniem się pod tym względem decydują się zazwyczaj na próbę wykrycia powodu nawracających poronień, czy też właśnie nietolerancji pokarmowej na określony składnik.

Ile kosztują badania i jak długo czeka się na wyniki?

W specjalnie przystosowanych laboratoriach dostępne są nie tylko badania typowo genetyczne, ale również związane z infekcjami. Oferowane przez nie jest choćby badanie choroby weneryczne, które wykonuje się ze względu na obserwowane u siebie objawy, takie jak nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych. Rzetelne jego wykonanie kosztuje kilkaset złotych. Nietolerancje na niektóre składniki pokarmowe kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych. Tego rodzaju badania można wykonać dziś online, gdzie na wyniki czeka się od 10 do 20 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 3 =