Filtr cząstek stałych, inaczej określany jako DPF, jest elementem samochodu, którego wymiana nie należy do najtańszych. Jednocześnie jesteśmy w stanie zwiększyć jego żywotność poprzez właściwe oczyszczanie go i regularne przeglądy. Filtry te pojawiły się w samochodach na szerszą skalę dopiero po wprowadzeniu w życie normy Euro 5, która określa wysokość emisji spalin, jakie dany pojazd może wytwarzać. Jednak w nowoczesnych pojazdach są już obowiązkowe.
Wielu kierowców narzeka na to, iż DPF jest częścią niepotrzebną i drogą w wymianie. Jednakże filtr ten ma faktyczny wpływ na blokowanie wydostawania się na zewnątrz szkodliwych cząsteczek, które negatywnie wpływają na środowisko, jak i organizm ludzki. Urządzenie to działać może poprzez wypalanie szkodliwych substancji w wysokiej temperaturze lub stosowanie płynu katalizującego (wtedy już jest mowa o FAP).
Jeśli chodzi o sposoby czyszczenia filtrów to najbardziej skutecznym działaniem będzie wybranie się samochodem w dłuższą trasę, przynajmniej raz w miesiącu. Szczególnie jest to polecane właścicielom pojazdów, którzy poruszają się po mieście. Tam też zaobserwować można największe zapotrzebowanie na filtr DPF Passat B6. Jego wymiana konieczna będzie o wiele szybciej, gdy o wypalanie DPF nie dbamy regularnie.
Duży wpływ na stan filtra cząstek stałych ma również nasz styl jazdy. Częste przyśpieszanie na niskich obrotach może skrócić jego żywotność i zmusić nas do wizyty w warsztacie. Poza tym, istotne są poszczególne części składowe układu wydechowego. W złączach elastycznych, które się w nim znajdują dochodzi do wielu stałych procesów, toteż pamiętajmy o ich okresowej wymianie. Nie są to elementy drogie, a efektywnie pomóc mogą w lepszym funkcjonowaniu auta.