Czy możliwe jest dbanie o środowisko przy okazji ogrzewania domu?

Dbanie o środowisko to nie tylko popularny temat, ale bardzo ważna kwestia, który dotyczy każdego z nas. Nie zanosi się na to, aby choćby następne pokolenie mogło żyć poza Ziemią, więc trzeba o nią dbać, aby nie wyjałowiała czy po prostu zapewniała nam czyste powietrze i wodę. Są to bardzo poważne zagadnienia, które poniekąd można rozwiązać w domu. Nowoczesne technologie umożliwiają pozyskiwania energii odnawialnej. Jednak można zacząć też po prostu od segregowania odpadów i małymi krokami poruszać się dalej w dbaniu o środowisko.

Jak jednocześnie ograniczyć rachunki i być bardziej eko?

Sporo osób uważa, że dbanie o środowisko jest drogie i wszystkie rozwiązania, które mają mu sprzyjać, także są kosztowne. Jednak istnieje wiele programów rządowych czy nawet unijnych jak Czyste Powietrze, gdzie można dostać dofinansowanie na zastosowanie takich technologi. Wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie czyste powietrze, aby uzyskać dofinansowanie zakupu i instalacji źródła ciepła oraz na pokrycie kosztów termomodernizacji. Minimalny koszt kwalifikowany to 7 tysięcy złotych, a maksymalny to 53 tysiące złotych. Co ważniejsze nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym.

Wymieniając źródło ciepła na odnawialne, można też liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Z kolei, jeśli chcemy mieć darmowy prąd, warto zainteresować się instalacjami fotowoltaicznymi, na które również można dostać dofinansowanie. Dzięki takiej instalacji będziemy mieli indywidualne źródło energii elektrycznej, które może pokryć większość zapotrzebowania na prąd. A to również znacznie ograniczy domowe rachunki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 17 =