W jaki sposób osoby niewidome mogą korzystać z komputera?

Nowoczesne technologie ułatwiają codzienne funkcjonowanie absolutnie wszystkim – również osobom niewidomym. Różnego rodzaju systemy i aplikacje pomogą w m.in. rozpoznawaniu przedmiotów, przeczytają napisany tekst, a także umożliwiają korzystanie z komputera lub smartfona. Na czym to polega i jakie rodzaje oprogramowania sprawdzą się najlepiej?

Dla słabowidzących – powiększenie i udźwiękowienie

Inteligentne oprogramowania są najczęściej bardzo intuicyjne w obsłudze. Ze względu na ilość ich rodzajów, mogą z nich korzystać zarówno osoby niewidzące, jak i te słabowidzące. Ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym właśnie osobom słabowidzącym, są programy łączące w sobie dwie funkcję: z jednej strony mogą powiększyć tekst, a z drugiej posiadają możliwość odczytu lektorskiego nawet całych dokumentów i plików. Mogą z niego korzystać także osoby niewidome. Dzięki tym prostym w obsłudze narzędziom, korzystanie z komputera nie będzie sprawiało najmniejszego problemu, a w sytuacji tracenia wzroku, pozwoli na oswojenie się z tą sytuacją.

Syntezator mowy i translator brajlowski

Osoby niewidzące mogą swobodnie korzystać z komputera przy pomocy specjalnego oprogramowania udźwiękawiające oraz tłumacza brajlowskiego. Dzięki temu, podczas korzystania z komputera, otrzymują wyczerpującą informację o tym, co dzieje się na ekranie. Ze względu na to, że osoba niewidząca pracuje z komputerem głównie przy pomocy klawiatury, dobrze byłoby zaopatrzyć się też w specjalną, klawiaturę brajlowską oraz oprogramowanie z systemem translacji. Wszelkie, tego typu programy można znaleźć choćby tutaj: http://sklep.altix.pl/pl/oprogramowanie-dla-niewidomych. Na pewno będą ogromnym ułatwieniem w pracy i nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 18 =