Jak dobrać wielkość zbiornika na szambo?

Budując dom na terenie, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, konieczne jest wyposażenie działki w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe tzw. szambo. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić jakiego rodzaju i jakiej wielkości zbiornik będzie nam potrzebny? 

Ilość osób w rodzinie a wielkość zbiornika

Podstawowym kryterium, które powinno się brać pod uwagę, decydując jaki duży zbiornik będzie potrzebny, jest ilość osób zamieszkująca w domu. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w miesiącu około 3 m3 wody. Przeciętna czteroosobowa rodzina w ciągu miesiąca zapełni zbiornik o pojemności około 12 m3. Należy jednak założyć, że zużycie może być wyższe np. przy większej ilości prania czy wizytach gości. Zbiornik musi być na tyle duży, żeby pomiędzy przyjazdami firmy asenizacyjnej nie dochodziło do przepełnienia. Dlatego wyliczając pojemność zbiornika, poza ilością osób w domu, należy wziąć pod uwagę zakładaną częstotliwość wywozu.

Pojemność zbiornika, a częstotliwość wywozu

Kolejnym istotnym kryterium przy dobieraniu wielkości zbiornika na szambo jest, jak często ma być ono opróżniane. Częstotliwość wywozu należy dopasować także do pojemności pojazdów asenizacyjnych, które będą opróżniać zbiornik. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zorientować się jakiej pojemności samochody posiadają firmy opróżniające zbiorniki w danej miejscowości.  Zarówno pojemność plastikowego zbiornika, jak i wymiary szamb betonowych należy tak dopasować, żeby wywóz nie był konieczny częściej niż raz na dwa tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + 19 =