Jak prawidłowo zabezpieczyć wodomierze

Wodomierze to urządzenia wyposażone w licznik, służące do pomiaru zużycia wody w domach jednorodzinnych, mieszkaniach lub obiektach przemysłowych. Należy z nimi postępować wyjątkowo ostrożnie, ponieważ ich naruszenie może skutkować poważnymi konsekwencjami (awaria, kara pieniężna itp.). Z tego względu konieczne jest stosowanie konkretnych zabezpieczeń. Wykorzystuje się przede wszystkim specjalne plomby plastikowe do wodomierzy, dostępne w licznych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Pamiętajmy o zagrożeniach w okresie zimowym

Wodomierz pozwala precyzyjnie określić objętość zużytej wody, co jest podstawą do rozliczenia się z jej dostawcą. Jeśli jednak nie jest we właściwy sposób chroniony, może stać się przyczyną niepotrzebnych kłopotów. Głównym rodzajem zabezpieczenia jest w tym przypadku plomba zatrzaskowa wykonana z plastiku, która składa się z obejmy i przezroczystego zatrzasku. Wygrawerowany jest na niej napis z logo odbiorcy oraz 9-znakowy numer identyfikacyjny. Wytrzymuje w temperaturze od -30 do +80 stopni Celsjusza, a jej usunięcie jest możliwe wyłącznie poprzez całkowite zniszczenie. Na wodomierzach umieszcza się również tzw. nalepki gwarancyjne z folii kruszących.

Ogromne znaczenie ma ponadto właściwe zabezpieczenie omawianej konstrukcji pianką izolacyjną, watą albo warstwą tkanin bezpośrednio przed nadejściem zimy, gdyż mróz może ją trwale uszkodzić. Pozostałe zalecane działania to m.in. utrzymywanie stałej temperatury we wnętrzu, w którym znajduje się cała instalacja wraz z wodomierzem, a także ochrona przewodów za pomocą styropianu, ewentualnie specjalnej osłony izolacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć − jeden =