Linie galwaniczne to połączone ze sobą urządzenia przeznaczone do wykonywania kolejnych etapów procesu galwanizacji. Mogą one być obsługiwane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. Do tego, aby działały one sprawnie i płynnie konieczne jest ich odpowiednie zaprojektowanie.
Profesjonalna linia galwaniczna musi posiadać właściwie dopasowany do niej system transportu, który jest głównym jej elementem. Jest to tor jezdny, na którym umieszcza się specjalne transportery. Głównym zadaniem tego systemu jest przewożenie elementów poddawanych galwanizacji do kolejnych wanien oraz płuczek. Tor wyposażony jest w napęd, który wprawia go w ruch i umożliwia szybki i sprawny transport.
Innymi niezbędnymi częściami każdej linii są także wanny galwaniczne. Najczęściej wykonuje się je ze sztucznych materiałów, takich jak polichlorek winylu oraz polietylen. Są dodatkowo wzmocnione za pomocą stalowych elementów, które pokryte są powłoką chroniącą je przed korozją. Jeśli przetwarzane elementy wymagają zastosowania wysokich temperatur wanny pokrywane są także środkami zapewniającymi ochronę termiczną. Przez całą długość linii transportowej przebiega pomost obsługowy wykorzystywany do obsługi wanien.
Podczas projektowania takiej linii nie można także zapomnieć o bardzo istotnym elemencie, jakim są stanowiska załadunku i rozładunku. Dzięki nim nie ma potrzeby ręcznego umieszczania przedmiotów poddawanych galwanizacji w transporterach oraz ich wyładowywania. Cały proces kończy się w specjalnych suszarkach. Mają one formę komory, które otwiera się i zamyka na czas zmiany wilgotności poszczególnych elementów. Ich zastosowanie pozwala na szybkie i łatwe pozbycie się z przedmiotów wody, a po wysuszeniu nadają się one od razu do użytku.
Projektowaniem oraz wykonywaniem profesjonalnych linii galwanicznych przystosowanych do wymagań technologicznych przedsiębiorstw zajmują się firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Ofertę jednej z nich można znaleźć na stronie http://www.igal.com.pl.