Niepokojące zachowanie dziecka nie powinno umknąć uwadze rodzica, a w razie potrzeby zostać skonsultowane z pediatrą. Jednym z najczęstszych problemów związanych z rozwojem młodego organizmu są wady stóp. Jeżeli rodzic zauważy, że dziecko jest ciągle zmęczone, nie lubi spacerów lub innych aktywności fizycznych, narzeka na ból nóżek/stópek, warto przyjrzeć się sprawie. Nie można także lekceważyć nieprawidłowego chodu, gdyż im wcześniej wada stopy zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej skorygowanie.
Ciężko czasem wymagać od małego dziecka wytrwałości w ćwiczeniach. Z pomocą może przyjść obuwie ortopedyczne, wyposażone np. w obcas Thomasa. Pierwsze buciki muszą być dobrze dopasowane do stópek, a podeszwa powinna być elastyczna, aby stópki i nóżki się nie męczyły podczas chodzenia. Na efekty ćwiczeń oraz używania obuwia ortopedycznego trzeba zwykle poczekać kilka miesięcy. Leczenie zawsze jest dobierane indywidualnie.
Postępy w leczeniu wad stóp w dużej mierze zależą od zdyscyplinowania rodziców. Ortopeda zwykle zaleca rodzicom jak najczęstsze chodzenie z dzieckiem na spacery, ale i zezwalanie mu na bieganie po zróżnicowanych podłożach. Dobrze jest, gdy dziecko nosi fakirki medyczne, które masują stopę w trakcie chodzenia. Idealną formą aktywności fizycznej jest pływanie, bieganie po rosie oraz jazda na rowerze ze stopami przylegającymi do pedałów.
Dobrze jest również zażywać kąpieli w zróżnicowanych temperaturach np. 5 minut w 35 stopniach Celsjusza, a następnie 5 sekund w temperaturze 20 °C. Wykonywane ćwiczenia znacznie poprawiają krążenie krwi.