Jak wybrać materiał grzewczy do ogrzewania domu?

Wybór rodzaju opału do ogrzewania domu jest jedną z ważniejszych decyzji związanych z jego budową oraz utrzymaniem. Zakup jakiegokolwiek źródła ciepła (np. kotła) stanowi duży wydatek jednorazowy i wiąże się z koniecznością zakupów odpowiedniego materiału grzewczego przez lata. Od dokonanego wyboru zależą również koszty ogrzewania naszego domu. Łatwo jest popełnić błąd, więc taki wybór musi być dobrze przemyślany i oparty na konkretnych wyliczeniach. Zastanawiając się nad najlepszym rodzajem opału do ogrzewania domu mamy do wyboru: tradycyjny węgiel, miał, ekogroszek, drewno, pellet, olej opałowy, gaz ziemny, gaz LPG.

Wybór tradycyjnego węgla, miału lub ekogroszku obarczona jest obecnie dużym ryzykiem. Kraje UE odchodzą bowiem od ogrzewania węglowego i za jakiś czas jego stosowanie może być zakazane. Drewno wymaga częstego ręcznego dokładania do kotła. Olej opałowy jest drogim rodzajem opału. Gaz LPG wymaga budowy kosztownej instalacji, natomiast gaz ziemny nie wszędzie jest dostępny. Na placu boju pozostaje pellet.

A może drewno w wygodniejszej formie?

Pellet jest rodzajem opału pozbawionym wielu wad węgla. Lepiej się spala, pozostawia mniej popiołu, który można użyć jako nawóz do trawnika. Ładni pachnie, wytwarza zdecydowanie mniej dymu i może być przez kocioł automatycznie pobierany z podajnika. Ma zbliżoną kaloryczność i cenę. Jednocześnie jest paliwem ekologicznym i łatwo dostępnym. Jeśli np. mieszkamy na południu Polski i chcemy kupić dobrej jakości pellet Rybnik jest miejscem, gdzie bez trudu znajdziemy jego wielu dystrybutorów.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Pellet Robin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć − trzy =